Pięć pytań o zieloną kawę

08-07-2016

Zielona kawa robi furorę na rynku naturalnych środków odchudzających. Czy naprawdę działa? Skąd się wzięła? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zielonej kawy.

1. Czym jest zielona kawa?

Zielona kawa to ziarna kawowca, czyli tej samej rośliny, z której pochodzi znana nam wszystkim czarna kawa. Zielona kawa różni się od czarnej tylko tym, że jej ziarna nie są palone. Standardowo ziarna kawy poddawane są obróbce termicznej w temperaturze ok. 300 stopni Celsjusza. Dzięki temu procesowi zyskują czarny kolor oraz charakterystyczny smak i aromat. Jednak taki sposób przygotowania ziaren w znaczny sposób zmienia ich właściwości. Zielone, niepalone ziarna kawy zawierają kwas chlorogenowy, który wpływa pozytywnie na przemianę materii. W trakcie palenia ten dobroczynny składnik niestety zostaje utracony.

2. Czy zielona kawa odchudza?

Zielona kawa posiada potwierdzone działanie wspomagające utrzymanie prawidłowej masy ciała. Przyspiesza ona spalanie tłuszczu i poprawia metabolizm. Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim kwasowi chlorogenowemu. Ta substancja obniża ilość wchłanianego w przewodzie pokarmowym cukru. Co za tym idzie, zmusza nasz organizm do czerpania energii ze zgromadzonego tłuszczu. Tym sposobem przyspiesza chudnięcie. Zielona kawa zawiera także kofeinę, która od lat jest popularnym składnikiem suplementów wspomagających odchudzanie.

3. Czy zielona kawa jest bezpieczna?

Pamiętajmy, że zielona kawa to ta sama roślina, co kawa czarna. Jest to środek naturalny, nie zawierający chemicznych dodatków. Zatem, jeśli bez przeszkód możesz pić zwykłą kawę, zielona na pewno ci nie zaszkodzi. Ponieważ kawa jest popularna w naszym kraju i zazwyczaj nasz organizm dobrze ją toleruje, istnieje niewielkie ryzyko, że jej zielona odmiana wywoła u ciebie niespodziewane alergie lub podrażnienia. Jeśli jednak wiesz, że w przeszłości zdarzało ci się źle reagować na kofeinę, zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania zielonej kawy.

4. Jak włączyć zieloną kawę do diety?

Zieloną kawę można pić lub włączyć do diety jako suplement. Rosnąca popularność zielonej kawy sprawia, że jest ona coraz częściej serwowana w kawiarniach lub restauracjach, szczególnie tych, które specjalizują się w zdrowej żywności. Pamiętaj jednak, że różni się ona smakiem od tradycyjnej kawy czarnej. Niektórym osobom jej smak oraz zapach mogą nie przypaść do gustu. Dlatego możesz też zastosować suplement diety zawierający ekstrakt z zielonej kawy. Dzięki temu dostarczysz swojemu organizmowi czysty wyciąg roślinny w odpowiedniej dawce, gwarantującej najlepsze efekty.

5. Czy zielona kawa jest cudownym środkiem odchudzającym?

Nie. Cudowne środki na odchudzanie nie istnieją. Nie daj się nabrać sprzedawcom, którzy zapewniają, że zielona kawa pomoże ci zrzucić kilka kilogramów w tydzień. To niemożliwe. Maksymalne tempo bezpiecznego odchudzania to zrzucanie jednego kilograma tygodniowo. Nie wierz także osobom, które piły zieloną kawę nie stosując żadnej diety ani ćwiczeń, a potem stwierdzały, że jest ona nieskuteczna. Prawda jest taka, że odchudzanie zawsze wymaga aktywności fizycznej oraz zrównoważonego odżywiania. Zielona kawa może być w takim przypadku doskonałym dodatkiem, który sprawi, że proces odchudzania przebiegnie szybciej i bardziej efektywnie