Zdrowe włosy i paznokcie od zaraz

23-01-2014 | Posted by Natalia

Chcesz mieć piękne włosy? Marzysz o zadbanych paznokciach? Boisz się, że Twój styl życia nigdy na to nie pozwoli? Mylisz się! Przeczytaj, co i jak należy robić, by cieszyć się ich nienaganną kondycją na co dzień.

hair2

Powrót do przeszłości

Już Kleopatra wiedziała, że włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, a te zadbane i lśniące sprawiają, że płeć przeciwna nie potrafi nam się oprzeć. Królowa Hiszpanii Isabela codziennie oddawała się wielogodzinnym rytuałom szczotkowania swojej fryzury.

Kolagen – sekret młodości

Kolagen to strukturalne białko zewnątrzkomórkowe, stanowi niemal 1/3 całkowitej masy białka w organizmie ludzkim. Ma wiele typów i odmian występujących w różnych formach. Wraz z wiekiem (po 25. roku życia) ilość i biodostępność tej substancji gwałtownie spada.

Białko to bierze udział w niemal wszystkich procesach zachodzących w naszym ciele. Obecnie suplementacja kolagenu polecana jest drogą zewnętrzną (płaszcz ochronny naszych powłok) i wewnętrzną (materiał budulcowy oraz surowiec do przebudowy i odnowy naszej tkanki). Nietrudno się domyślić, iż odgrywa istotną rolę także w odniesieniu do włosów i paznokci. Optymalna ilość kolagenu nadaje im właściwą sprężystość, elastyczność, objętość i fakturę.

Co robić, by były zdrowe?

Włosy:

1) Mycie: podczas kąpieli dwukrotnie wcieraj we włosy szampon. Zaopatrz się w odżywkę lub maskę. Nie wycieraj mokrej fryzury ręcznikiem, nie szarp grzebieniem (jest wtedy bardziej narażona na uszkodzenia). Jeśli nie potrafisz powstrzymać się od codziennej kąpieli głowy, kup specjalny delikatny szampon.

2) Pielęgnacja: pamiętaj, że każda skrajność pociąga za sobą negatywne skutki. Nadmiar kosmetyków w rzeczywistości zamiast poprawić kondycję włosów, solidnie je obciąży, sprawi, że będą pozbawione objętości i blasku.

Nawilżanie i olejowanie – co najmniej raz w tygodniu na 15-25 minut pozostaw na włosach maseczkę. Owiń głowę ręcznikiem. Ten nagrzej wcześniej żelazkiem lub włóż pod spód czepek (spowoduje to lepsze wchłanianie substancji odżywczych).

3) Stylizacja: choć używanie lokówek, prostownic i suszarki nikomu nie jest obce, to lepiej nazbyt nie zaprzyjaźniać się z tymi sprzętami. Pamiętaj, że z powodu wysokiej temperatury poważnie uszkadzają strukturę włosów, wysuszają i osłabiają je. Jeśli chcesz zafundować sobie oryginalną fryzurę, zadbaj o środki termoochronne, które nałożysz przed stylizacją. Staraj się też ustawiać najmniejszą skuteczną temperaturę działającą na Twoje uczesanie.

4) Nawyki: podczas szczotkowania nie ciągnij włosów zbyt mocno i intensywnie, zadbaj o swoje szczotki i grzebienie, pamiętaj o dokładnym myciu i zbieraniu z nich włosów, bo to, świetny materiał do rozwoju bakterii i grzybów. Ostatnie spłukiwanie podczas kąpieli zawsze powinno być robione zimną wodą (zamknie to łuski włosa). Śpij w lekkim kucyku, koniecznie z wyczesanymi środkami do stylizacji.

Korzystaj z naturalnych metod. Zaopatrz się w olejek rycynowy lub kokosowy i co 2-3 dni regularnie wcieraj w końcówki jego niewielką ilość. Chroń włosy przed działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV.

Maseczki:

 1. Maska oliwno-jajeczna (blask) – żółtko i 2 łyżki oliwy zmieszaj z kilkoma kroplami soku z cytryny, pozostaw na włosach przez 15 minut, a potem spłucz.
 2. Bananowe odżywienie – zmiksuj banana z kilkoma łyżkami olejku (dowolnego), dodaj łyżkę miodu. Nałóż na włosy na 20 minut, a potem spłucz.

Paznokcie

 1. Zaopatrz się w dobry pilnik – szklany lub papierowy (piłuj nim płytkę w jedną stronę).
 2. Nie nadużywaj polerek (korzystaj z nich raz na 2-3 tygodnie).
 3. Zmywaj paznokcie produktami bezacetonowymi (nie trzyj zbyt energicznie, zamiast tego przytrzymaj wacik długo i delikatnie pozbądź się koloru).
 4. Wcierając krem w dłonie, nigdy nie omijaj paznokci.
 5. Dbaj o skórki, raz w tygodniu delikatnie odsuwając je drewnianym patyczkiem.
 6. Staraj się, by Twoje płytki zawsze były zabezpieczone odżywką, bezbarwnym lakierem lub olejkiem. Pod lakier do paznokci nakładaj bazę, by uniknąć przebarwień.
 7. Nie używaj paznokci do otwierania, odklejania, zdzierania i uderzania (powoduje to poważne ich uszkodzenia).
 8. Raz w tygodniu przez 15 minut mocz dłonie w podgrzanym olejku. Co 2-3 dni możesz otworzyć kapsułkę witaminy A+E i wcierać jej zawartość w płytkę.
 9. Wykorzystaj prace domowe. Zawsze zakładaj ochronne rękawiczki, pod które nałóż bawełniane, a przed ich założeniem wmasuj w dłonie dużą ilość kremu nawilżającego. Będziesz zaskoczona efektem!
News Tags