"Zdrowe" produkty, które wcale nie są zdrowe

23-05-2014 | Posted by Natalia

Od jakiegoś czasu dużo się mówi o zdrowym stylu życia. Chcąc być „fit“ regularnie ćwiczysz, a ze sklepowych półek wybierasz wyłącznie zdrowe produkty. Czy na pewno to, co powinno być zdrowe, takie jest?

Płatki śniadaniowe – zdrowe czy niezdrowe?
Pewnego rodzaju ikoną zdrowego odżywiania stały się płatki śniadaniowe. Jednak nie wszystkie z nich są dobrym pomysłem na zdrowe śniadanie. Spora część płatków jest wyprodukowana z kukurydzy, która jest bogatym źródłem węglowodanów, ale zawiera niewiele błonnika. Posiłek tego typu łatwo ulega strawieniu, wchłonieciu i szybko wywołuje uczucie głodu. W celu zachęcenia dzieci do jedzenia płatków śniadaniowych, producenci dodają do nich czekoladę, cukier, sztuczne aromaty i barwniki. Natomiast, aby rodzice kupowali płatki swoim pociechom, producenci wzbogacają je o witaminy i składniki mineralne. Czy taka forma dostarczania witamin młodemu organizmowi jest optymalna? Oczywiście, że nie.

Nie wszystkie płatki śniadaniowe są niezdrowe. Dobrą alternatywą dla słodkich płatków mogą być płatki owsiane lub musli. Płatki owsiane są bogatym źródłem witamin z grupy B, żelaza, cynku, magnezu, manganu i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika. Zjedzenie ich zapewnia długotrwałe uczucie sytości.

Zdrowy i smaczny posiłek może stanowić musli. W jego skład wchodzą zboża, orzechy, świeże i suszone owoce, miód i mleko lub jego przetwory. Skład ten zapewnia dostarczenie dużej ilości składników odżywczych, różnych w zależności od tego, z jakich produktów przygotowane jest musli. Można przygotowywać je samodzielnie lub kupić gotowe, pamiętając o sprawdzeniu składu na opakowaniu.

Soki owocowe pod lupą
Dobrze jest zacząć dzień od porządnej dawki witamin. Do tego zadania świetnie nadają się soki owocowe. Rano jest mało czasu, więc najlepiej jest kupić sok gotowy - w kartonie. Czy rzeczywiście jest on zdrowy?

Producenci żywności mają obowiązek podania składu produktu na jego opakowaniu. Jeśli kupujemy sok 100%, to znaczy, że do jego produkcji wykorzystano wyłącznie owoce, jeśli zawartość owoców jest mniejsza, jest to napój owocowy. Na opakowaniu możemy przeczytać, czy sok zawiera dodatek cukru lub syropu glukozowo- fruktozowego. Dodatek ten poprawia walory smakowe, ale zwiększa wartość energetyczną soku. Niesie to ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych wynikających ze spożywania łatwo wchłaniających się z przewodu pokarmowego weglowodanów m. in. sprzyja otyłości, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, a przede wszystkim znacznie potęguje apetyt.

Jak wybrać sok, który nie ma dodatku cukru? Koniecznie czytaj etykiety na opakowaniach. Wybieraj te soki, które nie mają dodatkowego cukru ani słodzików, a jeśli masz chwilę czasu to kup owoce i sam wyciśnij z nich sok.

Co wybrać – jogurt naturalny czy owocowy?
Na drugie śniadanie idealnym rozwiązaniem wydaje się być jogurt. Łatwo mieć go zawsze przy sobie, zawiera dodatek owoców i korzystnych dla zdrowia bakterii kwasu mlekowego. Warto pamietać, że producenci dodają do jogurtów cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Cukier poprawia smak i sprawia, że chętniej sięgają po nie dzieci. Jednak słodkie jogurty, to „puste kalorie“, które prowadzą do szybkiego, ale krótkotrwałego wzrostu glukozy we krwi. Po zjedzeniu takiego mlecznego przysmaku szybko bedziemy głodni. Zamiast owoców, do produkcji jogurtów, często stosowany jest „wsad owocowy“, w którego składzie znowu jest cukier.

Który jogurt jest zdrowy?
Aby to sprawdzić, przeczytaj skład na opakowaniu. Wybieraj te jogurty, które nie są dosładzane. Dobrym pomysłem jest też kupowanie jogurtów naturalnych i wzbogacanie ich w swoje ulubione owoce.

Jak wybierać produkty, aby były zdrowe?
Najlepiej kupować te najmniej przetworzone oraz takie, które nie mają substancji dodatkowych takich jak: cukier, sztuczne barwniki, substancje wzmacniające smak, substancje zagęszczajace, emulgatory czy konserwanty.

News Tags