Zatrzymujesz wodę w organizmie - dlaczego?

07-04-2014 | Posted by Paulina

Czujesz się jak napuchnięty/ta i nie wiesz dlaczego? Problem zatrzymywania wody w organizmie występuje niezwykle często. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu.

W jaki sposób możemy pozbyć się tego problemu?

Niestety często próby pozbycia się nadmiaru wody z organizmu to ciągła walka z wiatrakami. Największym problemem w walce z jej zatrzymaniem jest to, że jednocześnie może działać kilka przyczyn zatrzymania wody. Eliminując jedną z przyczyn nie eliminujemy innej.
     

      Odwodnienie jest jedną z najważniejszych przyczyn zatrzymania wody w organizmie. To właśnie woda stanowi 55-75% naszego organizmu i prawie w dwóch trzecich buduje mięśnie. Stanowi naturalne środowisko wszystkich reakcji zachodzących w organizmie i jednocześnie jest rozpuszczalnikiem wielu substancji. Reguluje ponadto temperaturę ciała, uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych oraz pracy narządów m.in. serca. Kiedy organizm „odkryje”, że wody mu brakuje - czyli jest w deficycie- zaczyna gromadzić tyle wody ile to możliwe aby zapewnić ,,sobie” prawidłowe funkcjonowanie.
Również zbyt duże spożycie soli, przyczynia się do gromadzenia wody w organizmie. Sól jest głównym składnikiem pokarmowym, który może powodować zatrzymanie wody, przez co tętnice i żyły stają się ,,napęczniałe” od wody i zaczyna rosnąć ciśnienie krwi. To dlatego osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym, powinny unikać soli oraz przypraw, w których występuje sól lub glutaminian sodu. Konsekwencją zatrzymania wody jest również zwiększona masa ciała. Uważa się także, że spożywana w nadmiarze sól może przyczyniać się do powstania cellulitu.
Nie tylko nadmierne dosalanie potraw stanowi problem, ale również spożywanie zbyt dużych ilości podrobów, wędlin, ryb wędzonych, kwaszonych warzyw, a także pieczywa.
Pamiętajmy aby unikać również zupek chińskich, gorących kubków oraz słonych przegryzek m.in. chipsów, paluszków, krakersów oraz orzeszków.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że brak ruchu czy siedząca praca również mogą się przyczynić do powstania obrzęków. To właśnie długie podróże samolotem lub samochodem, albo wielogodzinna praca przed komputerem i mało aktywny tryb życia sprzyjają zatrzymywaniu płynów w organizmie. Brak ruchu, lub zbyt mała jego ilość może spowalniać krążenie krwi w naczyniach krwionośnych oraz zaburzać naturalne „krążenie” wody po całym organizmie. Zdarzają się dni, że po kilku godzinach siedzącej pracy mamy obrzęknięte nogi.
Zatrzymywanie płynów w organizmie może być również spowodowane takimi przypadłościami zdrowotnymi jak: choroby tarczycy (np. niedoczynność tarczycy), choroby nerek (np. zespół nerczycowy, zapalenie kłębuszków nerkowych), niewydolność serca, przewlekłe choroby płuc (np. rozedma płuc), choroby wątroby (np. marskość prowadząca do niewydolności wątroby), zaburzenia gospodarki hormonalnej, zapalenie stawów czy reakcja alergiczna. W takich jednostkach chorobowych gromadzenie wody w tkankach jest problemem bardziej skomplikowanym, które wymaga zastosowania leczenia farmakologicznego.

News Tags