Zaskakujące zalety jedzenia lodów

13-08-2014 | Posted by Natalia

Latem nie ma nic lepszego od orzeźwiającej porcji ulubionych lodów. A jeśli wykonujesz je samodzielnie, taki deser domowej roboty możesz jeść o każdej porze roku. Spożywany z umiarem, ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie aż z pięciu powodów.

1. Mogą pomóc Ci schudnąć

Jeśli lubisz lody, ale unikasz ich, bo nie chcesz przytyć, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Badania opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" wykazały, że kobiety, które codziennie jadły co najmniej jedną porcję pełnotłustego nabiału (takiego, jak lody), schudły szybciej niż ci, którzy nie dodawali takich produktów do swojej diety. Pół szklanki takiego deseru o smaku waniliowym ma ok. 140 kcal, 7 g tłuszczu i 14 g węglowodanów, dzięki czemu od czasu do czasu może być składnikiem Twojej diety.

2. Mogą wspomóc Twoją walkę z niepłodnością

Tak, to możliwe! Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda opublikowane w czasopiśmie "Human Reproduction" wykazały, że spożywanie mleka pełnotłustego (czyli jednego ze składników lodów) mogą zwiększyć szanse na posiadanie dziecka. Podczas badania przeanalizowano nawyki żywieniowe 18000 kobiet w wieku 24-42 lata. Te, które jadły lody z pełnotłustego mleka co najmniej 2 razy w tygodniu, miały o 38% mniejsze szanse na niepłodność niż pozostałe. Starasz się o dziecko? Zafunduj więc sobie orzeźwiający deser!

3. Dostarczają cenne składniki odżywcze

Nie oszukujmy się - lodów nie nazwalibyśmy zdrową żywnością (nawet tych domowej roboty). Ich głównymi składnikami są śmietana, mleko, cukier i substancje zapachowe. A jednak deser ten dostarcza organizmowi cennych substancji odżywczych, takich jak wzmacniający kości wapń, fosfor, obniżający ciśnienie potas i dodające energii witaminy z grupy B. Zapewnia też sporą ilość białka, które odgrywa ważną rolę w procesach regeneracji tkanek i wzrostu komórek.

4. Poprawiają humor

Zastanawiasz się, dlaczego czujesz się tak dobrze za każdym razem, kiedy jesz lody? Dzieje się tak nie tylko dlatego, bo są smaczne. Badania wykazały, że porcja tego schłodzonego deseru faktycznie czyni nas szczęśliwszymi. Naukowcy z Instytutu Psychiatrii w Londynie śledzili aktywność mózgu osób jedzących lody waniliowe. Zaraz po ich spożyciu odnotowano zmianę w części mózgu osób badanych, która aktywuje się, kiedy ludzie się cieszą.

5. Mogą poprawić Twoją sprawność seksualną

Okazuje się, że lodowy deser może dostarczyć Ci przyjemności na różnych płaszczyznach. Dzieje się tak, ponieważ zawiera sporo wapnia i fosforu, które pomagają budować rezerwy energetyczne mięśni oraz zwiększają libido. Jeśli jesteś kobietą, wybieraj w tym celu smak waniliowy. Naukowcy z chicagowskiego Smell and Taste Treatment and Research Foundation odkryli, że kiedy ludzie czują zapach wanilii, wzrasta ich pobudzenie.

Pyszne, a także pomocne na pięć różnych sposobów - czego chcieć więcej? Pamiętaj jednak, że lody dostępne w sklepach zawierają bardzo dużo sztucznych ulepszaczy. Dlatego spróbuj wykonać taki deser samodzielnie w domu - to łatwiejsze niż myślisz!

News Tags