Zanieczyszczenie powietrza jednym z największych zagrożeń

21-01-2014 | Posted by Natalia

Według najnowszych zestawień zagrożeń ludzkiego zdrowia zanieczyszczenie powietrza jest jednym z tych najpoważniejszych. W ciągu ostatnich 20 lat systematycznie pnie się w górę, przez co prześcignęło już nawet podwyższony poziom cholesterolu i wraz z otyłością nosi miano tych najszybciej się rozwijających.

Śmiertelne niebezpieczeństwo korek

W 1990 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło ok. 800 000 osób na całym świecie, podczas gdy w 2010 roku liczba ta wzrosła już do 3200 000! Przyczyniły się do tego głównie sadza oraz inne toksyny pochodzące z samochodów ciężarowych oraz silników diesla. Również powietrze w pomieszczeniach jest przyczyną przedwczesnych zgonów, głównie w krajach rozwijających się, takich jak Indie czy państwa afrykańskie.

Czym to grozi?

W ostatnich latach wielkie aglomeracje miejskie powiększają się coraz szybciej, a liczba właścicieli samochodów cały czas rośnie. Oznacza to, że do powietrza przedostaje się coraz więcej toksyn oraz spalin. Wędrują one następnie do ludzkiego organizmu, głównie do płuc i krwiobiegu. Powoduje to liczne choroby (takie jak astma, infekcje dróg oddechowych, zaburzenia neurologiczne, nowotwory czy ataki serca), a także śmierć. Szacuje się, że codzienne wdychanie toksyn znajdujących się w powietrzu może skrócić życie o nawet 2 lata!

Co dalej?

W krajach rozwijających się zaczęto promować gotowanie i ogrzewanie domów z użyciem czystszych pieców niż te opalane węglem lub drewnem. Dzięki temu liczba zgonów spadła, ale nadal jest dość wysoka. I w najbliższym czasie najprawdopodobniej się nie zmniejszy, ponieważ z drugiej strony cały czas przybywa właścicieli samochodów (np. w Stanach Zjednoczonych statystycznie przypada ok. 1,3 auta na 1 mieszkańca), a akcje propagujące jeżdżenie komunikacją miejską lub rowerem nadal są niewystarczające.

Pomóż swojemu organizmowi

Aby uniknąć niebezpiecznych skutków zanieczyszczenia powietrza lub zminimalizować ich wpływ na zdrowie, warto regularnie poddawać się detoksykacji ciała. Pozwoli ona pozbyć się zalegających w nim toksyn, które z powietrza przedostają się również do gleby, a następnie do spożywanych pokarmów. Można także zaplanować wakacje z dala od wielkomiejskiego zgiełku, tak aby dostarczyć organizmowi świeże powietrze i odetchnąć z ulgą.

Aby dowiedzieć się, jak mocno zanieczyszczony jest Twój organizm, wypełnij darmowy test.

News Tags