Wzdęcia i zaparcia - problemy, które dotyczą nie tylko seniorów

19-01-2018

Wzdęcia i zaparcia są najczęstszymi dolegliwościami układu trawiennego w krajach wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że problem z regularnym wypróżnianiem może dotyczyć co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny. Ryzyko wystąpienia zaparć gwałtownie wzrasta po 50. roku życia. Ma to związek z przemianami zachodzącymi w układzie trawiennym i hormonalnym, spowolnieniem metabolizmu oraz mniejszą aktywnością fizyczną.


Jak sobie pomóc? 

 

1.Odpowiednia dieta 

Dieta przecie wzdęciom i zaparciom powinna obfitować w błonnik pokarmowy. Należy wprowadzić do swojego jadłospisu duże ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i bakalii (np. suszonych śliwek). Niewskazane natomiast są produkty, takie jak: 

  • czekolada 
  • białe pieczywo 
  • mocna herbata i kawa 
  • produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy 

 

2. Produkty fermentowane 

Osoby cierpiące na zaparcia i wzdęcia powinny jeść dużo produktów poddawanych procesowi fermentacji, takich jak: kefir, maślanka, jogurty 

 

3. Odpowiednie ilości płynów 

W prewencji zaparć niezwykle istotne jest przyjmowanie duże ilości płynów - ok. 2 l dziennie. 

 

4. Wysiłek fizyczny 

Na zaparcia częściej cierpią osoby prowadzące siedzący tryb życia. Wprowadź do swojej codziennej rutyny aktywność fizyczną, a problemy z zaparciami na pewno znikną. 

 

 

SlimCut DIGESTIVE BALANCE to kombinacja naturalnych ekstraktów z babki jajowatej ,anyżu, owoców kopru włoskiego, korzenia imbiru i brokułów. Dzięki swoim właściwościom wspierającym trawienie i prawidłową pracę wątroby, rośliny te są od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej.