Jaki wpływ ma alkohol na nasz organizm?

18-01-2018

Czy wiedziałeś, że wystarczy jeden weekend intensywnego imprezowania, aby nasza wątroba poniosła uszkodzenia mogące upośledzić jej działanie? Czy zdawałeś sobie sprawę, że tak zwany kac nie jest niczym innym, jak zatruciem alkoholowym? Picie alkoholu to niestety nie tylko dobra zabawa, ale także znaczne obciążenie dla naszego organizmu. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje braku umiaru w imprezowaniu. 


1.Stłuszczenie wątroby 

Stłuszczenie to pierwsze stadium uszkodzenia wątroby. Polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach tego narządu. Zmiany te mogą pojawić się już po kilku dniach picia. Stłuszczenie wątroby najczęściej nie daje żadnych widocznych objawów, dlatego jest przez wielu niesłusznie bagatelizowane. Przewlekłe obciążanie wątroby może prowadzić do wielu powikłań groźnych dla naszego zdrowia i życia. 

 

2. Zaburzenia pamięci i utrata świadomości 

Przyjmowanie zbyt dużych ilości alkoholu może prowadzić do powstawania luk w pamięci, a nawet utraty świadomości, czyli tzw. „urwanego filmu”. Niestety zbyt częste imprezowanie może trwale uszkodzić nasz mózg i spowolnić jego funkcje. Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, które udowodnił, że regularne spożywanie alkoholu może doprowadzić do utraty wspomnień, a także upośledzić procesy zapamiętywania. Wyniki tego badania znajdują się w magazynie „Alcoholism: Clinical & Experimental Research”. 

 

3. Treningi bez efektów 

 Chodzisz na siłownie, biegasz, a może tańczysz? Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności preferujesz, picie alkoholu może zaprzepaścić efekty Twojego wysiłku. Oczywiście nie mówimy tutaj o umiarkowanych ilościach alkoholu spożywanych okazjonalnie, ale na przykład cotygodniowym imprezowaniu. Alkohol spowalnia regenerację mięśni, wypłukuje witaminy i minerały oraz zmniejsza naszą siłę i wydolność. 

 

4. Nadprogramowe kilogramy 

 Alkohol sam w sobie nie jest wysokokaloryczny, a do tego zawiera tak zwane „puste kalorie”, które nie są przyswajane przez nasz organizm. Niestety bardzo często pijemy go w towarzystwie słodkich napojów gazowanych i niezdrowych przekąsek, przez co podczas jednego wieczoru możemy wtłoczyć w siebie ogromne ilości kalorii. Nie mówiąc o tym, że na kacu najlepiej smakuje tłuste jedzenie typu fast food, prawda?