Wakacyjne S.O.S.

23-06-2014 | Posted by Natalia

Okres letni sprzyja podróżom. Częściej  przebywamy na świeżym powietrzu, opalamy się, kąpiemy spacerujemy po lesie. Słowem odpoczywamy. Nie zapomnijmy jednak o bezpieczeństwie własnym i naszych dzieci. W czasie wakacji jesteśmy bowiem bardziej narażeni na urazy, poparzenia słoneczne, zatrucia pokarmowe czy pogryzienie przez owady. 

W okresie wakacyjnym każde dziecko, nawet będące pod troskliwą opieką rodziców, może:

 • zranić się (rany cięte skóry, uszkodzenie gałki ocznej),
 • ulec poparzeniu słonecznemu,
 • doznać urazu kończyn (złamanie kości, skręcenie stawu),
 • ulec zatruciu pokarmowemu,
 • zostać użądlone przez owady (komary, osy, pszczoły).

Co robić, gdy dziecko się zrani?

Najczęściej dochodzi do przypadkowego uszkodzenia skóry ostrym przedmiotem, szkłem lub kawałkiem metalu. Powstaje rana cięta o mniej lub bardziej regularnych brzegach. W takiej sytuacji przede wszystkim należy uspokoić dziecko. Podniesiony głos rodzica nie sprzyja odpowiedniemu zaopatrzeniu rany. Następnie należy spłukać ją wodą. Najlepiej, jeśli na uszkodzoną skórę skierujemy strumień wody bieżącej (nie powinna być bardzo zimna). Możemy też przepłukać ranę wodą mineralną. Kolejnym krokiem jest jej zabezpieczenie. Najlepiej zrobić to przy pomocy jałowego gazika, który kładziemy na ranę, lekko uciskamy i mocujemy plastrem. Jeśli uszkodzenie skóry jest niewielkie i płytkie (o długości nie większej niż 0,5 cm), wystarczy plaster z opatrunkiem.

Kiedy rana cięta wymaga zaopatrzenia przez lekarza?

Opracowania chirurgicznego będą wymagały rany cięte skóry, które:

 • są dłuższe niż 2 cm (prawdopodobnie będą wymagały założenia szwów),
 • są bardzo głębokie i podejrzewamy, że mogą drążyć do stawu czy narządu znajdującego się pod skórą,
 • zlokalizowane są na twarzy, zwłaszcza jeśli są w obrębie łuku brwiowego,
 • spowodowały częściowy ubytek skóry nosa lub ucha,
 • w obrębie rany pozostało ciało obce,
 • są silnie zabrudzone.

Pamiętajmy, że każda rana jest pierwotnie zakażona. Od tego, jak zostanie zaopatrzona, zależy jej proces gojenia.

Jeśli rana wymaga interwencji chirurgicznej (opracowanie poprzez założenie szwów), należy zgłosić się do lekarza w ciągu 12 godzin od powstania uszkodzenia ciała. Wszystkie rany, które mocno krwawią, wymagają niezwłocznego opracowania chirurgicznego (po wcześniejszym uciśnięciu opatrunkiem uciskowym).

Co robić, gdy dziecko zrani się w oko?

Uraz gałki ocznej tępym narzędziem może wywołać różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak: odwarstwienie siatkówki, uszkodzenie rogówki czy oderwanie tęczówki oka. Wszystkie są poważnym problemem medycznym, dlatego przede wszystkim należy im zapobiegać. Uczmy dzieci, aby nie rzucały w siebie kamieniami, nie strzelały z procy, łuku czy pistoletów nabijanych plastikowymi kulkami. 

Jeśli dziecko dozna urazu gałki ocznej, w wyniku którego pojawi się obrzęk powieki, krwawy wylew podspojówkowy lub silny ból oka, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty lub na okulistyczny oddział szpitalny.

 Na czas transportu załóż na oko dziecka opatrunek jałowy i podaj leki przeciwbólowe.

Wakacyjna apteczka: aby prawidłowo zabezpieczyć ranę, potrzebujesz opatrunki jałowe (najlepiej o różnej wielkości), plaster, plaster z opatrunkiem, bandaż. Weź ze sobą leki przeciwbólowe: Paracetamol i Ibuprofen.

Co robić, gdy dziecko ulegnie poparzeniu słonecznemu?

Jeśli u dziecka, które poddane było działaniu promieni słonecznych (od 30 minut do 4 godzin), pojawi się wrażliwy na dotyk rumień skóry, to będzie oznaczało, że mamy do czynienia z poparzeniem słonecznym. Podstawą zapobiegania takiemu zdarzeniu jest unikanie kąpieli słonecznych w godzinach od 10 do 16 oraz zabezpieczanie skóry kremem z filtrem co najmniej 15 (SPF 15). Jeśli dziecko uległo poparzeniu słonecznemu, zastosuj okłady schładzające z wody. Następnego dnia natłuszczaj skórę preparatami z alantoiną, np. maścią o nazwie Alantan Plus. Taką pielęgnację skóry należy kontynuować przez okres 5-7 dni. Zadbaj również o prawidłowe nawodnienie dziecka. 

Wakacyjna apteczka: aby prawidłowo pielęgnować skórę z poparzeniem słonecznym, potrzebujesz kremu lub maści, które zawierają w swoim składzie alantoinę, np. Alantan Plus ( dostępne w aptece).

Co robić, gdy dziecko złamało rękę lub nogę?

Złamaniu ulegają najczęściej trzony kości długich, tj. kości ramiennej, udowej, podudzia, kości przedramienia czy obojczyk. Jeśli w miejscu urazu stwierdzisz obrzęk, zniekształcenie i ból podczas ucisku, to prawdopodobnie doszło do złamania kości. Podstawą postępowania jest unieruchomienie jej i, jeśli to konieczne, podanie leków przeciwbólowych. Do unieruchomienia kończyny możesz użyć chusty trójkątnej lub bandaża. Aby zabezpieczyć złamaną kość, należy unieruchomić dwa sąsiadujące z nią stawy. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wykonaj następujące unieruchomienie:

 • nogę, która uległa urazowi przywiąż do zdrowej nogi
 • rękę, która uległa urazowi przywiąż do tułowia – w pozycji wyprostowanej gdy złamaniu uległa kość przedramienia lub w pozycji zgięcia 90◦ w stawie łokciowym, gdy złamaniu uległa kość ramienna.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem zdjęcia odzieży z uszkodzonej kończyny jest jej rozcięcie (postępowanie obowiązkowe przy złamaniu otwartym).

Wakacyjna apteczka: aby unieruchomić złamaną kość, wystarczy dysponować bandażem.

Co zrobić, jeśli dziecko uległo zatruciu pokarmowemu?

Jeśli u dziecka, które było zdrowe, pojawią się nagle wymioty, osłabienie, brak apetytu, a następnie biegunka (luźne stolce o niewielkiej objętości, bez domieszki krwi!), to możemy przypuszczać, że uległo ono zatruciu pokarmowemu (spożycie żywności zakażonej toksynami bakteryjnymi). Aby zapobiec tej przykrej dolegliwości, nie kupuj potraw w małych punktach gastronomicznych. Nie podawaj niepasteryzowanego mleka i produktów, które są z niego wykonane (sery typu oscypek). Sprawdzaj, aby potrawy mięsne były dobrze upieczone lub ugotowane.

Przed planowanym urlopem zastosuj u dziecka (przez 7-10 dni) preparat zawierający bakterie probiotyczne. Są to specjalnie wyselekcjonowane mikroorganizmy, które podane doustnie, zasiedlają przewód pokarmowy i wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia przewodu pokarmowego drobnoustrojami chorobotwórczymi. Najbardziej wartościowe są preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego: szczep Lactobacillus rhamnosus GG lub Lactobacillus reuteri.

Jeśli zatrucie pokarmowe doprowadziło do obfitych wymiotów, uzupełnij straty elektrolitów i wody za pomocą płynów glukozowo-elektrolitowych (dostępne w aptece w postaci proszku do sporządzenia roztworu). Ponadto możesz podać dziecku preparat  probiotyczny zawierający drożdże Saccharomyces boulardii. Te mikroorganizmy mają wyjątkową zdolność wiązania toksyn bakteryjnych oraz usprawniają trawienie pokarmu, co wpływa na skrócenie czasu trwania infekcji przewodu pokarmowego.

Wakacyjna apteczka: aby wspomóc leczenie zatrucia pokarmowego, weź w podróż preparat zawierający bakterie probiotyczne, preparat do sporządzenia płynu nawadniającego (glukozowo-elektrolitowego), lek o działaniu rozkurczowym np. No-Spa i lek o działaniu przeciwgorączkowym (Paracetamol).

Co robić, jeśli dziecko zostało pogryzione przez komary?

Prawie natychmiast po pogryzieniu przez komary pojawiają się pęcherz pokrzywkowy z zaczerwienionym dookoła rąbkiem, ból w miejscu ukąszenia i świąd. Jeśli dziecko zacznie się drapać, zmiany skórne mogą ulec zakażeniu. Dlatego najważniejszym postępowaniem jest zapobieganie ukąszeniom. Zaleca się stosowanie preparatów odstraszających komary (repelentów) oraz zakładanie odpowiednich ubrań (koszule z długim rękawem, spodnie z długą nogawką, chustki).

Pamiętaj, że w Polsce żyje 47 gatunków komarów. Niektóre z nich mogą przenosić choroby zakaźne, np. boreliozę.

Jeśli dziecko zostanie ukąszone przez komara, przemyj to miejsce zimną wodą lub zrób zimny okład. Możesz posmarować miejsce ukąszenia żelem o działaniu przeciwświądowym, np. Fenistilem. W niektórych przypadkach zaleca się podać doustne leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne) – dostępne w aptece bez recepty.

 

Sensilab poleca:

Enteromax dla dzieci + Hydrolit Kids

Niezbędny wakacyjny zestaw: maksymalne nawodnienie i pomoc w walce z biegunką infekcyjną

News Tags