Tyjesz od samego patrzenia na jedzenie? Sprawdź dlaczego!

13-07-2017

 Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która je wszystko na co ma ochotę, a i tak nie tyje. Geny? Dobra przemiana materii? Odkryliśmy sekret osób szczupłych „z natury”! 

 

Twoja koleżanka lub kolega z pracy je wszystko na co ma ochotę - ciasta, ciasteczka, batoniki, słodkie bułki a w porze lunchu zamawia pizze, tymczasem Ty odnosisz wrażenie, że tyjesz od wypicia szklanki wody? Zadbaj o swoją mikroflorę jelitową!  

O wchłanianiu składników odżywczych przez organizm decyduje kilka czynników, między innymi: perystaltyka jelit, ilość enzymów trawiennych, kwasów żołądkowych oraz rozmaitych drobnoustrojów jelitowych. Brak równowagi mikroflory układu trawiennego może prowadzić do zaprać, wzdęć a także sprzyjać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. 

 

Jak działa trawienie? 

Procesy trawienne to nic innego, jak rozkładanie składników odżywczych na mniejsze , lepiej przyswajalne części . 

Trawienie węglowodanów polega na konwersji polisacharydów do monosacharydów, czyli tak zwanych cukrów prostych. Proces ten rozpoczyna się już w jamie ustnej a następnie kontynuowany jest w jelicie cienkim, gdzie węglowodany zostają rozłożone w glukozę, fruktozę i galaktozę. W tej postaci stanowią one dla naszego ciała łatwo wchłanialne paliwo. Niewykorzystane zapasy energii pochodzącej z węglowodanów zaczynają bardzo szybko odkładać się w postaci zbędnych kilogramów. 

Trawienie tłuszczy stanowi dla naszego organizmu o wiele większe wyzwanie. Po pierwsze dla tego, że nie rozpuszczają się one w wodzie, a po drugie - poza odpowiednimi enzymami wymagają one także dokładnego rozdrobnienia w obecności żółci, która produkowana jest przez wątrobę. Nadmierne obciążenie tego narządu (często spożywanie alkoholu, ciężkostrawnych potraw i fastfoodów) prowadzi do upośledzenia metabolizmu tłuszczów.

 

Nieprawidłowe trawienie jest często przyczyną nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej 

Trawienie jest procesem bardzo skomplikowanym, dlatego łatwo może dojść do jego zaburzenia. Głównymi przyczynami problemów są: złe nawyki żywieniowe, nieprawidłowe proporcje składników odżywczych wprowadzanych do organizmu, niedokładne przeżuwanie pokarmów oraz nadmierne obciążenie wątroby. W wyniku popełnianych błędów mikroflora jelitowa ulega uszkodzeniu. 

Nieprawidłowy metabolizm skutkuje zaburzeniami absorpcji składników odżywczych. Organizm pomimo otrzymanej dawki kalorii, nie może pozyskać przyswoić substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zaniepokojony tym stanem wysyła do mózgu sygnały o niedożywieniu. Następuje wówczas produkcja greliny - hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. 

 

 Zatrzymanie wody  

Wzrost wagi bardzo często powoduje zatrzymanie wody w organizmie, czego skutkiem jest jeszcze większa ilość nadprogramowych kilogramów, uczucie opuchnięcia i dyskomfort psychiczny. 

 

Otocz odpowiednią troską swój układ trawienny i pozbądź się zbędnych kilogramów! 

 

 

 

 

SlimJOY Psyllislim napój wspomagający równowagę jelitową 

Pomoże Ci zapanować nad apetytem, przywrócić komfort trawienny i przyśpieszyć pracę jelit- wszystko dla utraty wagi i mniejszego obwodu w pasie.