Trądzikowe S.O.S.

23-01-2014 | Posted by Natalia

Świecąca się skóra, zaskórniki, grudki, krosty, zaczerwienienie na twarzy, ramionach, plecach, klatce piersiowej – brzmi znajomo? Problem trądziku dotyka ok. 80% ludzi i jest powszechną chorobą nie tylko wśród młodzieży, lecz także dorosłych. Najczęściej występuje przewlekle i może pozostawiać po sobie blizny, dlatego w większości przypadków wymaga odpowiedniego leczenia.

twarz

Rodzaje trądziku

Terapia powinna być dostosowana do  rodzaju trądziku i stopnia jego nasilenia. W większości przypadków mamy do czynienia z trądzikiem zwyczajnym lubmłodzieńczym. Gdy do typowych zmian dochodzą torbiele ropne, a w zagojonych miejscach zostają liczne blizny, możemy mówić o ropowiczymTrądzik skupiony występuje prawie wyłącznie u mężczyzn, a bliznowcowy zostawia po sobie blizny. Możemy spotkać się też z trądzikiem odwróconym, który występuje w nietypowych miejscach: w obrębie pach, pachwin i pośladków. Niebezpieczna odmianą jestpiorunujący – do zmian skórnych dochodzą objawy ogólne, takie jak gorączka i bóle stawowe.

Jak sobie z nim radzić

W przypadku trądziku z licznymi zaskórnikami, grudkami i krostkami, u osób z trądzikiem łagodnym i umiarkowanym, w 60% przypadków skuteczne jest  leczenie miejscowe. Pomogą wtedy:

nadtlenek benzoilu – antybakteryjny, przeciwzapalny, zmniejsza łojotok, złuszcza martwy naskórek. Występuje sam lub w połączeniach z innymi środkami, np. z retinoidami, antybiotykami i lekami przeciwgrzybicznymi.

retinoidy – pochodne witaminy A, działają przeciwzapalnie, odtykają pory i złuszczają martwy naskórek. Retinoidy syntetyczne to adapalen i tazaroten , retinoidem naturalnym jest tretinoina.

antybiotyki – działają przeciwzapalnie i likwidują bakterie odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się zakażenia w obrębie zmian skórnych. Najczęściej stosuje się klindamycynę lub erytromycynę.

kwas azaleinowy – przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, zmniejsza przebarwienia powstałe w wyniku trądziku.

kwasy alfahydroksylowe (AHA) – naturalnie występujące w przyrodzie kwasy, które maja zdolność przenikania przez warstwę łoju, oczyszczania porów skóry i redukowania stanu zapalnego. Najczęściej stosowane to kwas glikolowy oraz kwas mlekowy.

laktoferyna – białko obecne w mleku, mające właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Posiada ciekawą i coraz szerzej wykorzystywaną zdolność: wyłapuje oraz blokuje żelazo, które jest pożywką dla bakterii. W ten sposób hamuje ich rozwój.

W przypadku trądziku nasilonego występuje konieczność zastosowania leczenia ogólnego. Pomogą wtedy:

antybiotyki – tetracyklina, limecyklina, doxycyklina, erytromycyna.

izotretinoina – stosowana w najcięższych przypadkach i w trądziku ropowiczym. Doustny retinoid, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, zmniejsza wytwarzanie łoju i rogowacenie naskórka, odblokowuje pory. Ma bardzo wysoką skuteczność, jednak przyjmowanie tego leku wiąże się z ryzykiem wielu skutków ubocznych.

Pielęgnacja

Obok leczenia równie istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej. Pamiętaj ooczyszczaniu twarzy żelem przynajmniej 2 razy dziennie, używaj nawilżających kosmetyków niezawierających blokujących pory parabenów, w miarę możliwości zredukuj makijaż, a jeśli jest konieczny, stosuj specjalne kosmetyki do cery trądzikowej.

A co najważniejsze – nie poddawaj się! Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia,pielęgnacji oraz odrobiny cierpliwości i wytrwałości można pozbyć się każdego rodzaju trądziku i wyeliminować lub ograniczyć jego skutki.

News Tags