Niezdrowe? Nieprawda! Te produkty warto jeść

20-02-2015 | Posted by Natalia

Mają bardzo dużo tłuszczu, są kaloryczne, powodują tycie i liczne choroby - te argumenty przemawiające za tym, aby czegoś nie jeść, słyszał każdy z nas. Dziś podpowiemy Ci, które z nich są nieprawdziwe i możesz je włożyć między bajki.

1. Masło

Zawiera niezdrowe tłuszcze zwierzęce, powoduje otyłość i wiele chorób cywilizacyjnych, lepiej zastąpić je margaryną - znasz te opinie na temat masła? Najnowsze badania pokazały, że są one nieprawdziwe! Jest ono nieocenionym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D - której większość z nas ma zimą niedobór - E i K), jest lekkostrawne i zawiera dużo zdrowych nasyconych tłuszczów. To także najlepiej przyswajalny tłuszcz zwierzęcy. Oczywiście nie można go jeść bez ograniczeń (jak zdecydowanej większości produktów spożywczych), ale całkowite wyeliminowanie go ze swojego jadłospisu na pewno nie będzie najlepszym pomysłem.

2. Ser żółty

Uważany za bombę kaloryczną, która podnosi poziom cholesterolu i utrudnia odchudzanie. Jest jednak bardzo ważnym źródłem wapnia, witaminy D, cynku oraz witaminy A. Zawiera też dużo białka, bo aż 25 g na 100 g produktu. Dlatego jest ważny szczególnie w diecie osób aktywnych fizycznie, które potrzebują więcej białka. Jeśli więc masz ochotę na kanapkę z serem żółtym, nie odmawiaj sobie tej chwili przyjemności. Nie przesadzaj jednak z jego ilością - podobnie jak w przypadku masła - a dzięki temu nie wpłynie to negatywnie na Twoją sylwetkę.

3. Ziemniaki

Zwykło się odradzać je wszystkim, którzy chcą schudnąć. W rzeczywistości jednak mają niewiele kalorii (1 średniej wielkości ziemniak o wadze 80 g to ok. 65 kcal). Nie zawierają też glutenu, mają bardzo dużo błonnika, witaminy C oraz witamin z grupy B. To także nieocenione źródło potasu, fosforu, chloru, magnezu i żelaza. Działają też zasadotwórczo, czyli wyrównują poziom pH w organizmie i zapobiegają jego zakwaszeniu. Dlatego często ziemniakom towarzyszy mięso, ponieważ warzywa te neutralizują jego kwasowy odczyn.

4. Mrożone owoce i warzywa

Mrożonki są niezdrowe - lepiej jest wybierać świeże warzywa i owoce? Nie zimą, kiedy mija sezon i w sklepach mamy do dyspozycji co najwyżej "plastikowe" pomidory, które nie mają smaku, oraz importowane owoce, które leciały do nas przez pół świata. Dzięki takiemu sposobowi konserwacji zachowane zostają wartości odżywcze, a niektóre owoce i warzywa są nawet bardziej wartościowe po zamrożeniu. Tak dzieje się w przypadku borówek i brokułów - te pierwsze po zamrożeniu dostarczają lepiej przyswajalnych antyoksydantów. Mrożone brokuły zawierają zaś 4 razy więcej beta-karotenu niż ich świeża wersja.

5. Wołowina

Jest tłusta, jedzona w nadmiarze może prowadzić do zawału serca, cukrzycy, a nawet nowotworów - te argumenty sprawiły, że wiele osób całkowicie przestało jeść czerwone mięso. I tym samym popełniło błąd, bo wołowina dostarcza organizmowi cennego białka, żelaza, a nawet kwasu CLA, który zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i ułatwia odchudzanie. Jeśli więc masz ochotę na soczystego steka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zjeść.

News Tags