Śnieżnobiały uśmiech dla każdego

05-03-2014 | Posted by Natalia

Nasze uzębienie ciągle narażone jest na oglądanie  – dzieje się to zarówno podczas ciekawej rozmowy, jak i zalotnego uśmiechu przesłanego wdzięcznie do tajemniczego przechodnia. Co trzeba więc robić, aby zapewnić sobie idealną biel zębów?

Prawie każdy z nas ma zastrzeżenia, co do barwy swojego uzębienia. Czy można ją zmienić? Oczywiście! Medycyna przychodzi nam na ratunek wraz z całym ekwipunkiem metod stomatologicznych i domowych sposobów na to poprawę wyglądu zębów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Często spotykamy się z mitem mówiącym, że wybielanie zębów prowadzi do ich nadwrażliwości, niszczenia szkliwa i wzrostu podatności na rozwój próchnicy. Owszem, w ciągu pierwszych godzin po zabiegu możemy odczuwać nadmiernie temperaturę pokarmów, jednak jest to stan przejściowy. W wyjątkowo dokuczliwych przypadkach zalecane jest wspomaganie się żelami, pastami i płukankami niwelującymi przykre dolegliwości. Inaczej sytuacja ma się w przypadku domowego eksperymentowania z wybielaniem. Nierzadko stosujemy w tym celu sok z cytryny, skórkę od banana, a nawet (niebezpieczną!) sodę oczyszczoną. Warto uświadomić sobie, że w tych środkach znajdują się silne substancje chemiczne, głównie kwasy wywołujące demineralizację szkliwa i uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej.

Czy w każdej chwili mogę zdecydować się na wybielanie?

Nie ma specjalnych zaleceń co do okresu wykonania zabiegu i wieku pacjenta. Obecnie zęby wybiela się już w wieku młodzieńczym. Koniecznym warunkiem jest jednak brak  jakichkolwiek niewyleczonych ubytków zębowych. Zatem przed wybielaniem wszystkie nasze zęby muszą mieć wypełnione ubytki i być wolne od zmian próchniczych.

Jaką metodę wybielania wybrać?

Współczesna oferta wybielania zębów zawiera zabiegi domowe i te wykonywane na fotelu stomatologicznym. Warto zwrócić uwagę na to, że tanie i proste w zastosowaniu metody, które nie wymagają udziału lekarskiej ręki, są często mniej skuteczne. Popularna i ciesząca się dobrymi rekomendacjami jest technika nakładkowa. Ten wygodny sposób na szybką, zdrową biel zębów łączy się z niewielką ilością wizyt u stomatologa (około 2) i odpowiednim użytkowaniem dobranych nakładek w domu. Jeżeli decydujemy się na wizytę w gabinecie dentystycznym, musimy liczyć się z koniecznością powtórzenia zabiegów od 2 do 4 razy (w odstępach tygodniowych) oraz większym obciążeniem portfela.

Jeśli mamy mocno przebarwione lub martwe zęby, powinniśmy rozważyć wybór licówek lub koron porcelanowych. Dają one w takich przypadkach bardziej widowiskowy efekt niż standardowe wybielanie.

Jeśli jesteś w wieku powyżej 40 lat

Wtedy zalecane jest, aby przed decyzją o rozjaśnieniu barwy zębów solidnie poprawić ich stan i jakość. Dla uzyskania najlepszego efektu procedury wybielające powinny zostać poprzedzone profesjonalnym usuwaniem kamienia nazębnego oraz fluoryzacją zabezpieczającą i chroniącą uzębienie.

Czy wybielanie jest na całe życie?

To bardzo ważne pytanie, biorąc pod uwagę ciągłe narażanie szkliwa na uszkodzenia mechaniczne i barwniki zawarte w produktach żywnościowych. Jeżeli szkliwo nie jest starte, efekt wybielający będzie długotrwały. Kiedy jednak nie jest równomierne, takie zęby mogą cechować się skłonnością do przebarwień (co często zmusza nas do okresowego stosowania terapii korygującej).

Co zrobić, by cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej?

Aby cieszyć się upragnionym efektem wybielania jak najdłużej, musimy przestrzegać kilku zasad, zwłaszcza przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu. Warto zdecydować się na tzw. białą dietę. Polega ona na ograniczeniu spożywania silnie barwiących produktów (kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków owocowych). Czerwone wino może zniweczyć efekt aż 10 zabiegów wybielania! Do produktów zakazanych należą również: soki cytrusowe (uszkadzają szkliwo), sok z jeżyn, porzeczek, szpinak, czerwone buraki, czerwona kapusta, ciemne sosy, żółtka jaj i warzywa z karotenem.

Zabieg wybielania to obecnie proces bezpieczny i skuteczny. Z powodu znacznego rozpowszechnienia wielu metod ulepszania uśmiechu jest on dostępny prawie dla każdego (i na każdą kieszeń)! Jeśli borykasz się z kompleksami wynikającymi z  koloru uzębienia – pomyśl  zatem nad ich wybieleniem.

Polecane produkty:

Sensitive tabletki do ssania: chronią zęby i dziąsła oraz usprawniają mineralizację szkliwa

News Tags