Skóra – lustro psychiki

29-01-2014 | Posted by Natalia

Trądzik coraz częściej zaliczany jest do ostatnio stale poszerzającej się grupy chorób psychosomatycznych. Są to dolegliwości, za których wyzwalanie lub zaostrzenia w dużej mierze odpowiedzialne są czynniki psychologiczne i emocjonalne.

10281761_xl

Działanie układu nerwowego

Od dawna wiadomo, że układ nerwowy może odgrywać istotną rolę w powstawaniu stanów zapalnych skóry. Może je powodować za pomocą neuropeptydów – różnego rodzaju substancji wydostających się z zakończeń nerwowych. W sytuacjach stresowych może dochodzić do nadmiernego ich uwalniania i powstawania stanu zapalnego. W wyniku stresu lub innego gwałtownego bodźca emocjonalnego dochodzi do pobudzenia układu nerwowego, zmian w wydzielaniu neuropeptydów i, co za tym idzie, zmian fizjologicznych skóry.

Psychiczne przyczyny chorób skóry

Bardzo rozwijającą się w ostatnim czasie gałęzią medycyny stała siępsychodermatologia. Jest to nowa dyscyplina łącząca w sobie aspekty dermatologii i psychiatrii. Kładzie ona nacisk na potrzebę leczenia zarówno fizycznych, jak i psychicznych objawów i przyczyn chorób skóry, w tym trądziku.

U osób, które borykają się z problemami dermatologicznymi, obserwuje się częstsze występowanie depresji. Zmiany trądzikowe, których umiejscowienie często dotyczy skóry twarzy, bardzo silnie wpływają na pogorszenie nastroju. Szczególnie ciężkie przypadki opornego na leczenie trądziku, w którym mamy do czynienia z utrwalonymi zmianami pod postacią blizn, wpływają na znaczące obniżenie samooceny i spadek poczucia własnej wartości.

Wina hormonów

Trądzik bardzo często dotyczy młodych dorastających osób. Od pojawienia się trądzikowych zmian skórnych podczas „hormonalnej huśtawki” związanej z tym burzliwym okresem prosta droga do powstania zaburzeń emocjonalnych, których konsekwencje w przypadku zlekceważenia problemu trudno przewidzieć.

Jedną z nerwowych reakcji i jednocześnie przyczyn zaostrzania trądziku jest też wyciskanie i rozdrapywanie wykwitów skórnych. Powoduje ono rozsiewanie bakterii, zakażanie kolejnych miejsc, powstawanie szpecących blizn i pogarszanie stanu skóry, co z kolei przyczynia się do pogłębienia negatywnego stanu psychicznego chorego. Ten tzw.trądzik samouszkadzający występuje głównie u osób borykających się z problemami emocjonalnymi. Z mechanizmem tym można spotkać się również wśród osób dorosłych poddanych długotrwałemu napięciu psychicznemu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że stres ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Stał się on jednak do tego stopnia nieodłącznym elementem naszego dnia, że traktujemy go jako stały i nieunikniony element życia i funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Wyeliminowanie go staje się praktycznie niemożliwe. Od pytania „jak się go pozbyć?” ważniejsze staje się „jak sobie z nim radzić?”.

News Tags