Silne zanieczyszczenie i stłuszczenie wątroby

21-01-2014 | Posted by Natalia

Czy słyszałeś kiedyś o stłuszczeniu wątroby? Jest to ciężki stan chorobowy, który powstaje na skutek niezdrowego stylu życia – spożywania bezwartościowych posiłków, braku aktywności fizycznej, zbyt dużego stres, zbyt małej ilości snu, spożywania alkoholu, palenia i innych złych nawyków. Stan ten określamy czasem również jako silne zakwaszenie organizmu.

Choroba nazywana przez lekarzy niealkoholowym stłuszczeniem wątroby to schorzenie postępujące. Dobra wiadomość jest taka, że działając właściwie, może znacząco poprawić jej stan.

Jeśli chory nie robi nic, by poprawić swój stan zdrowia, może doprowadzić do zapalenia wątroby, tworzenia blizn, następnie marskości i jej niewydolności. Do wszystkiego tego może dojść, nawet jeśli osoba ta nie spożywa regularnie alkoholu!

Wątroba, która jest stłuszczona, nie funkcjonuje prawidłowo, co może powodować kolejne komplikacje zdrowotne.

Jak sobie pomóc?

Osoby ze stłuszczoną wątroba powinny spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że muszą przestrzegać podobnych zaleceń, co ci zmagający się chorobą cukrzycową. Jedzenie takiej żywności pozwala na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi i jednocześnie wspomaga odchudzanie.

Warto także przyjmować witaminę E oraz substancje pomagające poprawić funkcjonowanie komórek. Witamina ta jest silnym przeciwutleniaczem. Neutralizuje wolne rodniki i chroni błony komórkowe przed uszkodzeniami przez nie powodowanymi. Podobne działanie przejawia także cynaryna zawarta w ekstrakcie z karczocha.

Szczególnie po okresie wakacyjnym i innych wydarzeniach, podczas których spożywało się więcej alkoholu, warto poddać wątrobę detoksykacji.

News Tags