Różyczka – choroba zakaźna o łagodnym przebiegu

02-04-2014 | Posted by Paulina

Co to jest różyczka?

Jest to choroba zakaźna o łagodnym przebiegu, wywołana wirusem różyczki.

Można się nią zarazić poprzez kontakt bezpośredni z inną chorą osobą - 7 dni przed wystąpieniem wysypki i 8 dni po jej ustąpieniu. Objawy różyczki pojawiają się około 12-23 dni, po zakażeniu.

Początkowe objawy różyczki:

  • Mogą przypominać te występujące w grypie - złe samopoczucie, ból głowy, mięśni i stawów oraz nieżyt nosa i gardła
  • Gorączka występuje rzadko

Podstawowym objawem choroby:

  • Jest różowa wysypka, która pojawia się najpierw na twarzy, następnie rozprzestrzenia się na całe ciało. Jest bladoróżowa i drobna. Znika po około 2-3 dniach, bez pozostawienia przebarwień czy blizn.
  • Czasami wysypka utrzymuje się kilka godzin np. w nocy, dlatego często osoby nie mają świadomości przebytej choroby
  • U niektórych osób może dojść do powiększenia węzłów chłonnych głównie karkowych i szyjnych

Leczenie

Zaleca się jedynie leczenie polegające na łagodzeniu objawów. W przypadku wystąpienia wysokiej temperatury ciała, można podawać leki przeciwgorączkowe. Osoba powinna być odizolowana od innych, by zminimalizować ryzyko zarażenia innych.

Powikłania

U dorosłych choroba przebiega na ogół łagodnie, bez komplikacji. Czasami, zwłaszcza u młodych kobiet, może pojawić się przemijające zapalenie stawów, głównie rąk i kolan.

Poważnym powikłaniem jest różyczka wrodzona występująca u noworodków matek zarażonych w czasie ciąży. Najgroźniejsze są zachorowania przed 22 tygodniem ciąży. Może wtedy dojść m.in. do zahamowania wzrostu płodu, opóźnienia rozwoju, wielu wad serca, wrodzonej zaćmy, jaskry, zmętnienia rogówki, głuchoty, zaburzeń mowy oraz powiększenia wątroby i śledziony.

Profilaktyka

Obecnie wprowadzone są obowiązkowe szczepienia przeciw różyczce. Pierwsza dawka szczepienia jest podawana w 14 miesiącu życia, kolejna około 11 roku życia. 

 

Sensilab poleca: 

Witaminy i Minerały 

Dla lepszego funkcjonowania całego organizmu!

Zamów teraz >> 

News Tags