Próchnica – choroba dzieci i dorosłych

06-03-2014 | Posted by Anna

90 – według raportu Ministerstwa Zdrowia tyle procent dzieci w Polsce ma próchnicę. W przypadku dorosłych jest jeszcze gorzej, bo z chorobą tą zmaga się aż 99% społeczeństwa. Co robić, aby skutecznie się jej pozbyć?

Za próchnicę odpowiedzialne są bakterie, ale także węglowodany (będące pożywieniem dla tych bakterii) oraz podatna tkanka zębów. Spożywane cukry przyspieszają też rozmnażanie się bakterii w jamie ustnej i zwiększają ich przyleganie do powierzchni zęba.

Jak leczyć próchnicę?

Podstawa to usunięcie zmian próchnicowych, wypełnienie powstałego ubytku i zmniejszenie liczby bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ważne jest również kontrolowanie choroby, dlatego leczenie nie kończy się na wizycie u dentysty! Należy ściśle przestrzegać jego zaleceń: usuwać płytkę nazębną, kamień, regularnie wzmacniać szkliwo za pomocą fluorków i ograniczyć spożywanie cukrów.

Higiena to podstawa

Obecnie zaleca się mycie zębów po każdym posiłku. Ważne jest również stosowanie nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, i płukanie jamy ustnej płynami z fluorem. Należy używać past zawierających fluor, ponieważ zwiększa on twardość i wytrzymałość szkliwa. Mogą też znajdować się w nich wyciągi ziołowe lub inne substancje, np. koenzym Q10.

Odżywiaj się zdrowo

W zapobieganiu tej chorobie pomoże Ci również żywność bogata w witaminy i sole mineralne (zwłaszcza wapń) oraz nawadnianie organizmu. Dzięki temu zapewnisz sobie produkcję odpowiedniej ilości śliny, która odgrywa ważną rolę w zapobieganiu próchnicy: sprzyja remineralizacji oraz wzmacnia odporność uzębienia.

Nowe metody leczenia próchnicy

Za najważniejsze uznaje się obecnie skuteczną edukację, profilaktykę i szybkie rozpoznanie próchnicy, co ma zapobiec rozwojowi choroby. Coraz częściej stomatolodzy rezygnują z konwencjonalnej metody leczenia z użyciem znienawidzonej przez pacjentów wiertarki. Zwiększa ona uczucie bólu, na który wrażliwe są dzieci, ale także wielu dorosłych.

Do nowych metod leczenia próchnicy zalicza się m.in.:

  • smarowanie zębów dotkniętych próchnicą żelem Carisolv,
  • abrazję powietrzną (usunięcie zmian próchnicowych strumieniem powietrza wymieszanego z odpowiednim proszkiem)
  • leczenie z wykorzystaniem lasera lub ozonu

Próchnica u dzieci – dlaczego postępuje szybciej?

Słaba mineralizacja tkanki młodego zęba, brak nadzoru opiekunów podczas początkowych zabiegów higienicznych i niedokładne usuwanie zanieczyszczeń działają na korzyść choroby. Uzębienie dzieci mocno różni się też od zębów dorosłych, np. łatwiej  przepuszcza niebezpieczne substancje. Z tego powodu rozwój choroby następuje szybciej.

Jak zapobiegać?

Niezbędne (zwłaszcza u dzieci) jest lakowanie uzębienia. Niestety, zabiegi profilaktyczne często nie są refundowane, dlatego jedynie 9% sześciolatków przeszło zabieg lakowania. Opracowano także profilaktyczne metody wypełniania ubytków: uszczelniane są bruzdy zębów, które jeszcze nie zostały objęte zmianami próchniczymi

News Tags