Problemy z tarczycą – jak sobie z nimi radzić?

23-01-2014 | Posted by Natalia

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w pobliżu „jabłka Adama”. Jest ona niewyczuwalna tak długo, póki funkcjonuje prawidłowo. Ten mały i niepozorny organ odpowiedzialny jest za regulację metabolizmu całego ciała, a wszelkie jego nieprawidłowości odbijają się szerokim echem w organizmie.

jesień

Aby spełniać swoją funkcję, tarczyca musi wydzielać hormony. Niezbędną „cegiełką” budulcową służącą do wytwarzania tych substancji jest jod.

Niepokojące oznaki

Poniżej opisane zostały tylko niektóre, ogólne objawy wskazujące na nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy:

  • zmęczenie, pomimo przespanej nocy i braku większego wysiłku,
  • spadek zainteresowania codziennymi sprawami i niechęć do pracy,
  • gwałtowna zmiana masy ciała (tycie lub chudnięcie),
  • zmiany w odczuwaniu smaku potraw i w chęci do jedzenia.

Poza ogólnymi symptomami można zaobserwować kilka innych, bardziej konkretnych. Są to m.in.: wytrzeszcz, wole (powiększenie tarczycy) lub nieregularne miesiączkowanie. Gdy dotyka Cię większość z opisanych powyżej problemów, kolejnym krokiem powinno byćudanie się do lekarza. Dokona on dokładniejszej diagnozy i zleci wykonanie badań w kierunku wykrycia problemów związanych z tarczycą.

Jak sobie radzić?

Najistotniejsza jest terapia lekami mająca na celu hamowanie lub wzmaganie pracy tarczycy, w zależności od tego, czy choruje się na jej nadczynność, czy niedoczynność. Oto kilka innych zaleceń dla osób, u których gruczoł ten nie działa prawidłowo:

  • Oszczędzaj się: rozłóż w odpowiedni sposób pracę i relaks.
  • Jedz zdrowo: zbilansuj swoją dietę, szczególną uwagę zwróć na zawartość jodu.
  • W przypadku nadczynności tarczycy: pij dużo wody, unikaj alkoholu i kawy. Staraj się ograniczyć kontakt z jodem – nawet w formie kąpieli w wodzie zawierającej ten pierwiastek.
  • W przypadku niedoczynności tarczycy: Twój metabolizm będzie spowolniony, dlatego musisz spodziewać się wzrostu masy ciała. Pomyśl nie tylko o diecie, lecz także o aktywności fizycznej. Ostatnio popularnością cieszy się nordic walking. Możesz zaangażować w ten sport swoich znajomych i w ten sposób razem spędzać czas.

Nie poddawaj się

Prawdą jest, że problemy tarczycowe mogą dawać się mocno we znaki. Nie jest to jednak coś, czego nie da się przezwyciężyć. Zarówno odpowiednie odżywianie, jak i dbanie o równowagę między odpoczynkiem a aktywnością zapewnią Ci poprawę samopoczucia oraz pomogą odzyskać chęć do pracy. Nie pozwól, aby tarczyca zapanowała nad Twoim życiem – to Ty przejmij nad nią kontrolę.

News Tags