Poznaj mąkę kokosową!

27-04-2017

Świat oszalał na punkcie mąki kokosowej. Produkt ten jest niewątpliwie jednym z hitów ostatniego roku. Nic dziwnego! Potrawy stworzone na bazie mąki kokosowej są nie tylko bardzo zdrowe, ale także pyszne. 


Alternatywa dla mąk zbożowych 

Mąka kokosowa nie zawiera glutenu, dlatego jest świetną alternatywą dla wszystkich osób chorujących na celiakę, cierpiących na nietolerancje pokarmowe, a także będących na dietach redukcyjnych. Na korzyść mąki kokosowej przemawia również fakt, że jest ona bogatym źródłem białka- głównego budulca organizmu człowieka. 

 

Źródło błonnika pokarmowego 

Mąka kokosowa zawiera do 10 razy więcej błonnika niż popularne mąki zbożowe. Błonnik to nierozpuszczalne włókno pokarmowe pochodzące ze ścian komórkowych produktów roślinnych. Nie jest przyswajalne przez ludzki organizm, dzięki czemu działa jak miotła, która usuwa wszystkie zanieczyszczenia z układu pokarmowego. Pozwala to uniknąć zaparć i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także zapobiec powstawaniu komórek nowotworowych. 

 

Zastosowanie mąki kokosowej 

Mąka kokosowa jest produktem uniwersalnym. Podobnie, jak mąki zbożowe może być używana zarówno jako baza do ciast, ciastek, naleśników, placków, jak również jako zagęszczacz do różnego rodzaju sosów. Można ją jeść także na surowo, dlatego spektrum możliwości jej użycia jest jeszcze szersze niż w przypadku tradycyjnych mąk zbożowych. Sprawdzi się świetnie jako składnik wszelkiego rodzaju ciast i batoników niewymagających pieczenia lub jako dodatek do koktajli, jogurtów, czy owsianek. 

Należy jednak pamiętać, że mąka kokosowa łączy się ze znanymi nam produktami w zupełnie innych proporcjach niż mąka pszenna,  

 

Przelicznik mąki kokosowej 

  • Odpowiednikiem 1 szklanki mąki pszennej jest 1/3 szklanki mąki kokosowej.
  • Mąka kokosowa wymaga użycia podwójnej ilości płynu - np. jeżeli do naleśników z mąki pszennej dodaje się szklankę mleka, to do naleśników z mąki kokosowej należy dodać 2 szklanki.
  • Ciasto wykonane z mąki kokosowej nie twardnieje w wyniku długiego mieszania, w przeciwieństwie do ciasta z mąki pszennej.
  • Na skutek dodania do ciasta banana lub soku z jabłek stanie się ono mniej suche.