Poranne ćwiczenia – powitanie słońca

22-01-2014 | Posted by Natalia

„Powitanie słońca” jest klasycznym ćwiczeniem jogi. Ta praktyka rytualna składa się z12 pozycji, które przechodzą jedna w drugą i tworzą harmonijny zestaw ruchów.

W porannej sesji ćwiczeń obudzisz swoje ciało, przyspieszysz tętno oraz metabolizm. Uspokoisz się i otrzymasz zastrzyk energii na pozytywny początek dnia.

Rozciąganie sprzyja rozluźnieniu mięśni i zwiększa ich elastyczność. Poprzez wykonywanie ćwiczeń zapewnisz sobie masaż organów wewnętrznych, pobudzisz krążenie krwi, zyskasz nowe siły, elastyczność i świeżość. 

Jak wykonywać „Powitanie słońca”

Pozycja wyjściowa jest pozycją końcową przy zamknięciu cyklu:

1. Stań prosto. Rozstaw stopy na szerokość bioder, kolana lekko ugięte. Ciężar równomiernie rozłożony na obie nogi. Dłonie złożone na wysokości piersi jak do modlitwy. W tej pozycji weź wdech i zbierz siły.

2. Weź wdech i odchyl ręce nad głowę. Wyciągnij dłonie w górę i odchyl się lekko do tyłu. Ramiona pozostają wyciągnięte, napnij mięśnie ściany brzucha w celu ochrony odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

3. Z wydechem ugnij kolana, górną część ciała pochyl do przodu. Pozwól, by tułów i ramiona opadły, ręce umieść przy stopach. Teraz wyprostuj kolana (jeśli to możliwe).

4. Weź wdech i wyprostuj jednocześnie prawą nogę do tyłu. Na początek możesz dotknąć ziemi kolanem, ale później wyrównaj. W tym samym czasie zegnij lewe kolano. Wyrównaj tułów i spójrz w górę.

5. Wstrzymaj oddech. Wyciągnij swoją lewą nogę i unieś pośladki wysoko. Ciało powinno tworzyć kształt litery „A”.

6. Z wydechem opuść kolana i twarz do ziemi. Brzuch i miednica nadal zostają lekko uniesione.

7. Weź wdech, wyprostuj ręce, podnieś górną część ciała i spójrz w górę.

8. Ręce i stopy trzymaj płasko na podłodze. Wykonaj wydech. Podnieś pośladki w górę i stwórz z powrotem pozycję litery „A”. Pięty i głowę wyciągnij w kierunku podłogi.

9. Wydychając, wyciągnij lewą nogę do przodu. Prawa noga jest nadal rozciągnięta, rozciągaj kolano lub połóż je na  podłodze.

10. Wydychając, podnieś pośladki i ustaw prawą stopę obok lewej. Zegnij tułów do przodu, niech głowa zwisa swobodnie.

11. Wdychając, powoli się wyprostuj, wyciągnij ręce i odchyl lekko do tyłu. Ramiona pozostają wyciągnięte. Napnij mięśnie ściany brzucha  w celu ochrony odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

12. Z wydechem wróć do położenia wyjściowego. Powtórz ćwiczenie.

News Tags