Pomóż tarczycy w naturalny sposób
Czy znasz tak egzotyczne źródła zdrowia, jak korzeń ashwagandha czy owocmangostan? Jeśli troszczysz się o prawidłową pracę swojej tarczycy, a wymienione wyżej nazwy brzmią dla Ciebie obco, to najwyższy czas, by to zmienić!
Withania somnifera – „indyjski żeń-szeń”
Ashwagandha jest jedną z najbardziej znanych i cenionych roślin stosowanych w hinduskiej medycynie ajurwedyjskiej. Pomaga zredukować stres, zmniejsza napięcie mięśniowe, a także wspomaga leczenie chorób skóry i problemów żołądkowych. Jest również przydatna przy zwalczaniu zmęczenia – dodaje energii oraz poprawia samopoczucie. Aż trudno uwierzyć, że w tak małym owocu drzemie tak wiele możliwości!
Wpływ ashwagandhy na tarczycę
We wspomnianej medycynie ajurwedyjskiej, której korzenie sięgają już starożytności, bardzo często stosowano ashwagandhę podczas leczenia problemów związanych z tarczycą. Wiele badań potwierdza zasadność takiego działania. Substancje czynne zawarte w tej roślinie wspomagają tarczycę przy produkcji niezbędnych hormonów(trójjodotyroniny T3 i tyroksyny T4).
W przypadku niedoczynności tarczycy, czyli w sytuacji, w której organizm produkuje za mało T3 i T4, „indyjski żeń-szeń” wpływa na poprawę gospodarki hormonalnej poprzez przyspieszenie syntezy wymienionych hormonów. W przypadku niedoboru trójjodotyroniny i tyroksyny wskazane jest spożywanie świeżej ashwagandhy lub zaopatrzenie się w odpowiednie suplementy powstające na bazie tej rośliny.
Mangostan – fioletowa energia
Mangostan jest rośliną pochodzącą z południowo-wschodnich rejonów Azji. W tamtejszej medycynie tradycyjnej używa się jej już od kilkuset lat, ponieważ zadziwia szerokim wachlarzem działań i zastosowań. Wystarczy wspomnieć chociażby o właściwościach przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych.
Na tym jednak nie koniec! Każda osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy wie, jak wielkim problem jest spowolnienie metabolizmu skutkujące osłabieniem i przybywaniem na wadze. Spożywanie mangostanu może przyspieszyć przemianę materii, a w ten sposób zapobiec objawom charakterystycznym dla niedoczynności gruczołu tarczowego.
Jak to możliwe?
Mangostan trafia w samo sedno niepożądanych skutków niedoczynności tarczycy, czyli w spowolniony metabolizm. Spożywanie omawianego owocu powoduje przypływ energii. Zapomnisz o przemęczeniu i ospałości, a przy odpowiedniej diecie przyspieszysz proces zrzucania zbędnych kilogramów, które pojawiły się razem z niedoczynnością tarczycy. Mangostan działa też u chorych na jej nadczynność – uporczywe infekcje, wahania nastroju i bezsenność powinny pójść w zapomnienie.
Mangostan i ashwagandha mogą więc naprowadzić Twój organizm na właściwy tor. Pamiętaj jednak, że zawarte w nich substancje czynne będą mogły działać tylko w połączeniu z choćby odrobiną ruchu i zrównoważoną dietą.