Pokrzywka alergiczna- co robić jeśli bardzo swędzi?
Pokrzywka jest to choroba, w której występują bąble i zaczerwienienie skóry. Kolor bąbli może być czerwony, różowy lub biały. Charakteryzują się one szybkim powstawaniem i ustępowaniem po kilku lub kilkunastu godzinach bez pozostawienia blizny.
Objawami pokrzywki alergicznej są:
- Świąd skóry przed wystąpieniem zmian skórnych
- Wystąpienie na skórze bąbli (wielkość od kilku mm do kilku centymetrów), bąble bledną przy ucisku
- Zaczerwienienie i obrzęk skóry wokół bąbli
- „Wędrujący” charakter pokrzywki – powstaje w jednym miejscu, następnie znika, żeby pojawić się w innym
Wyróżniamy pokrzywkę ostrą (do 6 tygodni) i przewlekłą (powyżej 6 tygodni). Częstą przyczyną wystąpienia pokrzywki ostrej jest alergia.
Pokrzywka alergiczna występuje najczęściej po spożyciu pokarmów lub leków, na które dana osoba jest uczulona. Objawy te mogą wystąpić także po kontakcie z alergenami wziewnymi.
Jak postępować?
Pokrzywka alergiczna najczęściej ustępuje samoistnie po 1-7 dniach od wystąpienia. W celu zmniejszenia jej nasilenia stosuje się leki przeciwhistaminowe II generacji, np. loratadynę, cetyryzynę, które są dostępne w aptece bez recepty. Zmniejszają one świąd oraz przyspieszają ustępowanie bąbli pokrzywkowych.
Wielokrotne występowanie pokrzywki jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Lekarz może zalecić badania, które pomogą w ustaleniu przyczyny powstawania zmian.
Ważna informacja
Jeśli pokrzywce towarzyszą zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie, nudności, wymioty lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie, ponieważ mogą to być objawy wstrząsu anafilaktycznego.
Pilnego kontaktu z lekarzem wymagają także sytuacje, w których narasta obrzęk tkanek jamy ustnej, warg i oczodołów (obrzęk naczynioruchowy), lub występuje duszność.
Polecamy:
Łagodzi stany zapalne