Pokrzywka alergiczna- co robić jeśli bardzo swędzi?

03-04-2014 | Posted by Paulina

Pokrzywka jest to choroba, w której występują bąble i zaczerwienienie skóry. Kolor bąbli może być czerwony, różowy lub biały. Charakteryzują się one szybkim powstawaniem i ustępowaniem po kilku lub kilkunastu godzinach bez pozostawienia blizny.

Objawami pokrzywki alergicznej są:

  • Świąd skóry przed wystąpieniem zmian skórnych
  • Wystąpienie na skórze bąbli (wielkość od kilku mm do kilku centymetrów), bąble bledną przy ucisku
  • Zaczerwienienie i obrzęk skóry wokół bąbli
  • „Wędrujący”  charakter pokrzywki – powstaje w jednym miejscu, następnie znika, żeby pojawić się w innym 

Wyróżniamy pokrzywkę ostrą (do 6 tygodni) i przewlekłą (powyżej 6 tygodni). Częstą przyczyną wystąpienia pokrzywki ostrej jest alergia.

Pokrzywka alergiczna występuje najczęściej po spożyciu pokarmów lub leków, na które dana osoba jest uczulona. Objawy te mogą wystąpić także po kontakcie z alergenami wziewnymi.

Jak postępować?

Pokrzywka alergiczna najczęściej ustępuje samoistnie po 1-7 dniach od wystąpienia. W celu zmniejszenia jej nasilenia stosuje się leki przeciwhistaminowe II generacji, np. loratadynę, cetyryzynę, które są dostępne w aptece bez recepty. Zmniejszają one świąd oraz przyspieszają ustępowanie bąbli pokrzywkowych.

Wielokrotne występowanie pokrzywki jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Lekarz może zalecić badania, które pomogą w ustaleniu przyczyny powstawania zmian.

Ważna informacja

Jeśli pokrzywce towarzyszą zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie, nudności, wymioty lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie, ponieważ mogą to być objawy wstrząsu anafilaktycznego.

Pilnego kontaktu z lekarzem wymagają także sytuacje, w których narasta obrzęk tkanek jamy ustnej, warg i oczodołów (obrzęk naczynioruchowy), lub występuje duszność.

 

Polecamy: 

Cerin Skin Care Cream Gel

Łagodzi stany zapalne 

Zamów teraz >>

News Tags