Nagły ból stawów - może to dna moczanowa?
Organizm człowieka, jest niezwykle skomplikowanym systemem tworzącym, magazynującym i przetwarzającym niezliczoną ilość związków chemicznych. W prawidłowo pracującym ustroju, wszystkie reakcje, które prowadzą do powstawania i wykorzystywania różnych substancji są ze sobą ściśle powiązane i skoordynowane.

Każda potrzebna cząsteczka zostaje skierowana tam, gdzie jest na nią zapotrzebowanie, natomiast zbędne produkty przemiany materii są usuwane. Czasem zdarza się jednak, że nasza „fabryka” przestaje funkcjonować w należyty sposób. Wówczas mamy do czynienia z całym wachlarzem chorób, które nazywamy „metabolicznymi”. Do tego typu schorzeń zaliczamy m.in. dnę moczanową, inaczej zwaną podagrą lub skazą moczanową.
Objawy dny moczanowej:
Część chorych może nawet nie wiedzieć o swojej przypadłości. Mamy wtedy do czynienia z dną bezobjawową. Jeśli jednak objawy choroby wystąpią, to są one dosyć specyficzne i mają charakter napadowy. Typowy „napad dny moczanowej” przebiega następująco:
- pacjent kładzie się spać w dobrej kondycji
- w środku nocy chory budzi się odczuwając ból stawów, zazwyczaj dużego palca u stopy. Zajęty może być wprawdzie każdy staw, jednakże zazwyczaj mamy do czynienia z bólem stawów zlokalizowanych w najniższych partiach ciała
- ból opisywany jest zazwyczaj, jako podobny do bólu związanego z urazem stawu, niekiedy występuje uczucie oblania kończyny zimną wodą
- może wystąpić gorączka
- stopniowo ból i uczucie zimna narastają doprowadzając do poziomu ciężkiego do zniesienia. Uczucie rozciągania, czy ucisku i ściskania to tylko niektóre z odnotowanych odczuć. Ból jest tak mocny, że pacjent nie chce być nawet przykryty kołdrą
- staw jest obrzęknięty, zaczerwieniony, dotykowo tkliwy i gorący
- podczas napadu dny moczanowej zajęty jest najczęściej jeden staw
Przyczyna:
Choroba ta spowodowana jest nadmierną produkcją kwasu moczowego - ostatecznego produktu przemiany puryn, czyli związków tworzących m.in. DNA. U zdrowej osoby, sprawna gospodarka moczanowa zapewnia równowagę między tworzeniem a wydalaniem tej substancji. U osób chorych, nadmiar związku ma tendencję do wytrącania się w postaci kryształków (głównie w stawach i nerkach).
Kto choruje na dnę moczanową?
Jak dotąd nie wyjaśniono w pełni biochemicznego podłoża występowania choroby. Naukowcy wskazują jednak na kilka czynników zwiększających niebezpieczeństwo zachorowania na dnę:
- otyłość
- podwyższone ciśnienie krwi
- przewlekłe choroby nerek
- nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak: zbyt mała zawartość witaminy C w diecie, zbyt częste spożywanie napojów gazowanych lub alkoholu, źle zbilansowana dieta, nadmierne spożycie tłuszczów
- stres i nadmierny wysiłek fizyczny
- przyjmowanie zbyt małej ilości płynów
Leczenie dny moczanowej
W leczeniu dny wykorzystuje się, przede wszystkim kolchicynę. Przynosi ona ulgę w czasie napadów. Dalsza terapia opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety oraz na podawaniu leków moczopędnych. Dobre efekty przynosi ponadto podawanie Allopurynolu (zmniejsza syntezę kwasu moczowego). Warto również wiedzieć, że u osoby u której zdiagnozowano dnę, należy przeprowadzać okresowo badania nerek, ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi oraz wykonać badanie EKG serca.
Polecamy!
Zachowaj elastyczność stawów!