Na głowie nigdy za wiele

29-01-2014 | Posted by Natalia

Gdzie jak gdzie, ale na głowie zawsze więcej znaczy lepiej. Co jednak, gdy z niepokojem zauważasz, że włosów zamiast na głowie, coraz więcej jest na szczotce, a zawiązany od niechcenia kucyk staje się coraz cieńszy?

18335357_xxl

Po pierwsze: bez paniki!

Każdego dnia tracimy do ok. 200 włosów i jest to zupełnie normalne. Cykl życia włosa obejmuje okres wzrostu, po którym przez jakiś czas włos pozostaje „w spoczynku”, a następnie wypada.

Po drugie: skąd ta zmiana?

Jeżeli zauważasz większą niż zazwyczaj utratę włosów, przede wszystkim postaraj się sprawdzić, jaka może być tego przyczyna.

Najczęstsze źródła tego problemu są na szczęście również najłatwiejsze do wyeliminowania. Włosy wypadają z powodu osłabienia organizmu i związanych z nimniedoborów witamin oraz mikroelementów potrzebnych do ich prawidłowego wzrostu. Dochodzi do tego np. po okresie dłuższej choroby, w stanie długotrwałego stresu, po ciąży, na skutek nieprawidłowej diety czy wreszcie złej pielęgnacji (suszenia, prostowania, kręcenia, farbowania itd.).

Po trzecie: zadbaj o siebie

Właściwa pielęgnacja i odżywianie to podstawa. To, co jesz, musi dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii oraz właściwe proporcje składników odżywczych i witamin. Te ważne dla włosów to przede wszystkim magnez, żelazo, selen, cynk, miedź, wit. B, wit. A, kwas foliowy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w kaszy, płatkach kukurydzianych, wątróbce, świeżych warzywach i owocach, drożdżach, rybach i czerwonym mięsie.

Na pomoc włosom „od zewnątrz” najlepsze są proste, domowe sposoby:

olej rycynowy – znany już naszym babciom, przy regularnym stosowaniu może przynieść znaczną poprawę kondycji włosów i zapobiec ich przedwczesnemu wypadaniu. Można nakładać go kilka razy w tygodniu bezpośrednio na włosy. Spłukiwać po ok. 30 minutach.

drożdże – bogate m.in. w wit. z grupy B, E, D, H, chrom i selen. Drożdżowa maseczka jest bardzo łatwa w przygotowaniu: pół opakowaniu zwykłych drożdży piekarskich rozpuszczamy w szklance ciepłego mleka i wcieramy w skórę głowy. Czekamy ok. 20 min. i spłukujemy.

maska piwna – nabłyszcza włosy i odżywia cebulki. Pół szklanki piwa łączymy z roztrzepanym jajkiem i nakładamy na włosy. Pozostawiamy do wyschnięcia, po czym myjemy je szamponem.

nafta kosmetyczna – zwiększa ukrwienie mieszków włosowych, co stymuluje wzrost i poprawia odżywienie włosów. Łyżeczkę nafty łączymy z żółtkiem jaja i sokiem z połówki cytryny. Tak przygotowaną maseczkę naftową wcieramy w skórę głowy, pozostawiamy na kilkanaście minut, po czym myjemy włosy, najlepiej dwukrotnie.

Po czwarte: co, jeśli nic nie pomaga?

Jeżeli mimo starań i pielęgnacji włosy nadal nadmiernie wypadają, najlepiej udaj się z tym problemem do lekarza. Wypadanie może być objawem zaburzeń hormonalnych lub chorób, takich jak toczeń, grzybica czy niedoczynność tarczycy. Po odpowiednim leczeniu i wyeliminowaniu przyczyny stan Twojej fryzury wróci do normy.

News Tags