Mity związane z kacem

23-01-2014 | Posted by Natalia

Istnieje wiele teorii na temat powstawania kaca, a jeszcze więcej można znaleźć sposobów na pozbycie się jego objawów. Zobacz, które z nich rzeczywiście mogą Ci pomóc, a które należy zaliczyć do mitów. W ten sposób łatwiej Ci będzie uniknąć bólu głowy następnego dnia po imprezie.

party

1. Po alkoholach słabych kac jest mniejszy niż po wódce

Paradoksalnie, to właśnie po wódce kac mniej nas męczy. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona znacznie mniej barwników i metanolu, które są głównymi przyczynami złego samopoczucia. Jeszcze lepszy pod tym względem jest czysty spirytus!

Przy wyborze alkoholi możesz kierować się ich barwą – ciemniejsze zwiastują zwykle większy ból głowy, uważaj więc na czerwone wino, brandy, rum oraz whisky.

2. Wypicie alkoholu „na klina” to dobra metoda walki z kacem

Jedną z przyczyn kaca jest rozkład metanolu, którego niewielkie ilości znajdują się w napojach wyskokowych. Dostarczenie niewielkiej dawki alkoholu następnego dnia sprawi, że enzym odpowiedzialny za te przemiany najpierw zajmie się rozkładem etanolu, dzięki czemu organizm będzie miał nieco więcej czasu na poradzenie sobie ze szkodliwymi produktami rozpadu metanolu. Może to faktycznie polepszyć Twoje samopoczucie, jednak nie na długo – w ten sposób nie tylko odwlekasz regenerację organizmu, lecz także niepotrzebnie dodatkowo go zatruwasz.

3. Po drinkach mamy mniejszego kaca,  niż po czystej wódce

Zwykle jest wręcz przeciwnie – pijąc smacznego drinka, gorzej kontrolujesz ilość przyjmowanego alkoholu i chętniej sięgasz po kolejnego.

Udowodniono też, że dwutlenek węgla, który znajduje się w napojach gazowanych,ułatwia wchłanianie się alkoholu, a więc sprawia, że bardziej się upijasz. Dobrze jednak pić soki owocowe i wodę mineralną – zapobiegnie to odwodnieniu i uzupełni braki cukru.

News Tags