Menopauza – okres zmian w ciele kobiety
Menopauza (klimakterium) jest to okres w życiu kobiety, który obejmuje ostatnie krwawienie miesiączkowe i 12 miesięcy po nim. Jest to naturalny czas w życiu każdej kobiety pojawiający się średnio między 48 a 52 rokiem życia (w Polsce przypada ona średnio na 51 rok życia).
Zmiany, jakim podlega organizm przechodzący przez menopauzę, takie jak spadek produkcji hormonów płciowych – estrogenów, prowadzą do odczuwania różnorodnych objawów – zarówno fizycznych jak i psychicznych. Najczęstsze z nich to:
- „uderzenia gorąca” (również w nocy)
- kołatanie serca,
- nadmierne pocenie się,
- drażliwość, obniżenie nastroju, płaczliwość
- bóle i zawroty głowy,
- osłabienie siły mięśniowej,
- zaburzenia snu,
- wzrost masy ciała,
- kłopoty z koncentracją,
- częstsze infekcje dróg moczowych,
- pogorszenie stanu skóry i kondycji włosów.
W związku z tym, że menopauza nie jest chorobą a procesem fizjologicznym – nie da się jej leczyć. Można jednak skutecznie łagodzić objawy. Zalecaną metodą jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na uzupełnianiu niedoboru estrogenów. Korzyściami wynikającymi ze stosowania HTZ są: złagodzenie objawów klimakterium, obniżenie ryzyka osteoporozy, poprawa parametrów gospodarki lipidowej. HTZ jest efektywna, ale niestety nie jest terapią przeznaczoną dla wszystkich. Ma wiele przeciwwskazań, m.in. – zakrzepica żylna, choroba niedokrwienna serca, choroby wątroby. Dlatego, przed podjęciem decyzji o jej stosowaniu należy zgłosić się do lekarza i wykonać dokładne badania.
Znacznie bezpieczniejsze w łagodzeniu symptomów menopauzy są metody naturalne:
- dieta (różnorodna, pokrywająca zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, ograniczająca spożycie tłuszczów nasyconych, cukru i soli kuchennej, bogata w warzywa i owoce oraz produkty mleczne o dużej zawartości wapnia)
- stosowanie preparatów pochodzenia roślinnego zawierających fitohormony (najcenniejszą rośliną bogatą w fitohormony jest pluskwica groniasta -Cimicifuga racemosa)
- odpowiednia aktywność fizyczna (zaleca się 30 minut dziennie marszu lub innej aktywności fizycznej np. jazda na rowerze). Systematyczna aktywność fizyczna jest ważna w utrzymaniu prawidłowej masy kostnej i mięśniowej oraz zapobiega wystąpieniu niektórych chorób układu krążenia
Polecamy:
Naturalne złagodzenie objawów menopauzy
Odzyskaj dobre samopoczucie i energię!