Menopauza i zmiany w obrębie jamy ustnej

Jak wiemy główną przyczyną zmian w okresie menopauzy jest spadek stężenia estrogenów. Zobacz, jak wpływa to na Twoje zęby, a nawet odczuwanie smaku.

Jak wiemy, główną przyczyną zmian w okresie menopauzy jest spadek stężenia estrogenów. Mają one wpływ na bardzo wiele procesów zachodzących w ciele kobiety. Warunkują rozwój tkanki tłuszczowej, odpowiadają za stan i strukturę skóry czy błon śluzowych oraz, co najważniejsze, są odpowiedzialne za utrzymanie płodności. Również stan kości, ich gęstość i stopień uwapnienia zależą od obecności tych hormonów. Gdy zaczyna ich brakować, w układzie kostnym następują procesy „rozpadu kości”.

W okresie menopauzy spada poziom ukrwienia błony śluzowej jamy ustnej i osłabia się jej zdolność do regeneracji. Jama ustna staje się podatna na urazy mechaniczne oraz na działanie drobnoustrojów (bakterie, grzyby). Zmienia się skład śliny, pojawia się suchość w ustach oraz zaburzenia smaku spowodowane zanikiem na języku część kubków smakowych. Dodatkowo osłabieniu ulegają dziąsła, co w połączeniu z obecnością płytki nazębnej sprzyja rozwojowi zapalenia dziąseł i paradontozie.

Czym jest zespół piekących ust?

Poważnym problemem obecnym u wielu kobiet w okresie menopauzy jest zespół piekących ust (BMS). Nie do końca znamy przyczynę tej dolegliwości. Co najważniejsze, przykrym doznaniom nie towarzyszą żadne widoczne zmiany w jamie ustnej. Do objawów BMS zaliczamy:

  • uczucie pieczenia, palenia, poparzenia błony śluzowej czy drętwienia w jamie ustnej,
  • suchość, 
  • zaburzenia odczuwania smaku, 
  • ból, podobny do silnego bólu zęba, zlokalizowany głównie w przedniej części języka i podniebieniu twardym, 
  • dodatkowo może się pojawić ból głowy czy stawów. 

Innym znaczącym problemem okresu menopauzy jest związana z osteoporozą utrata zębów. Ulegają one osłabieniu i dużo łatwiej mogą wypaść.

Utrata 1% gęstości kości zwiększa czterokrotnie ryzyko utraty zębów.

Leczenie hormonalne a stan jamy ustnej

W leczeniu zaburzeń związanych z menopauzą stosowana jest obecnie hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na doustnym przyjmowaniu mieszanki hormonów: estrogenów i gestagenów. W czasie jej stosowania ulega poprawie jakość życia kobiet, a nieprzyjemne objawy zmniejszają się. Dodatkowo poprawia się stan kośćca oraz skóry i błon śluzowych. Jednak HTZ przeciwwskazana jest w chorobie zakrzepowo-zatorowej, nowotworach piersi i macicy.

Zdrowa dieta – zdrowe zęby

Aby zęby i błona śluzowa jamy ustnej były w dobrej kondycji, ważna jest zmiana diety. Należy dostosować ją do zapotrzebowania energetycznego i jakościowego kobiety w tym wieku. Zawartość białek, węglowodanów i tłuszczów powinna wynosić odpowiednio: 20%, 50%, 30%. Zalecana jest dieta bogata w błonnik oraz fitoestrogeny – roślinne estrogeny obecne przede wszystkim w warzywach strączkowych. Dodatkowo może być wprowadzona suplementacja witamin i soli
mineralnych:

  • Istotne są tu fosforany i wapń dla wzmocnienia osłabionych przez osteoporozę kości i zębów.
  • Cynk i selen pozwalają zachować zdrową skórę i błony śluzowe.
  • Witamina E, która swoim działaniem przypomina estrogeny (może być skuteczna w łagodzeniu objawów menopauzy). Dodatkowo jest ona silnym przeciwutleniaczem.
  • Witamina A i B2 sprzyjające regeneracji błon śluzowych i skóry.

Polecane produkty:

MenaGold

Naturalne złagodzenie uciążliwych objawów menopauzy

Zamów teraz>>


Cellaktiv Q10

Przywraca energię i pomaga utrzymać młodszy wygląd

Zamów teraz>>

 


Witaminy i Minerały

Kompleks składników niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu

Zamów teraz>>

Produkty dla Ciebie

SPALACZ TŁUSZCZU Z BRZUCHA
-60%
Cena promocyjna 39,90 zł Cena regularna 99,90 zł
Zobacz produkt