Menopauza i zmiany w obrębie jamy ustnej
Jak wiemy, główną przyczyną zmian w okresie menopauzy jest spadek stężenia estrogenów. Mają one wpływ na bardzo wiele procesów zachodzących w ciele kobiety. Warunkują rozwój tkanki tłuszczowej, odpowiadają za stan i strukturę skóry czy błon śluzowych oraz, co najważniejsze, są odpowiedzialne za utrzymanie płodności. Również stan kości, ich gęstość i stopień uwapnienia zależą od obecności tych hormonów. Gdy zaczyna ich brakować, w układzie kostnym następują procesy „rozpadu kości”.
W okresie menopauzy spada poziom ukrwienia błony śluzowej jamy ustnej i osłabia się jej zdolność do regeneracji. Jama ustna staje się podatna na urazy mechaniczne oraz na działanie drobnoustrojów (bakterie, grzyby). Zmienia się skład śliny, pojawia się suchość w ustach oraz zaburzenia smaku spowodowane zanikiem na języku część kubków smakowych. Dodatkowo osłabieniu ulegają dziąsła, co w połączeniu z obecnością płytki nazębnej sprzyja rozwojowi zapalenia dziąseł i paradontozie.
Czym jest zespół piekących ust?
Poważnym problemem obecnym u wielu kobiet w okresie menopauzy jest zespół piekących ust (BMS). Nie do końca znamy przyczynę tej dolegliwości. Co najważniejsze, przykrym doznaniom nie towarzyszą żadne widoczne zmiany w jamie ustnej. Do objawów BMS zaliczamy:
- uczucie pieczenia, palenia, poparzenia błony śluzowej czy drętwienia w jamie ustnej,
- suchość,
- zaburzenia odczuwania smaku,
- ból, podobny do silnego bólu zęba, zlokalizowany głównie w przedniej części języka i podniebieniu twardym,
- dodatkowo może się pojawić ból głowy czy stawów.
Innym znaczącym problemem okresu menopauzy jest związana z osteoporozą utrata zębów. Ulegają one osłabieniu i dużo łatwiej mogą wypaść.
Utrata 1% gęstości kości zwiększa czterokrotnie ryzyko utraty zębów.
Leczenie hormonalne a stan jamy ustnej
W leczeniu zaburzeń związanych z menopauzą stosowana jest obecnie hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Polega ona na doustnym przyjmowaniu mieszanki hormonów: estrogenów i gestagenów. W czasie jej stosowania ulega poprawie jakość życia kobiet, a nieprzyjemne objawy zmniejszają się. Dodatkowo poprawia się stan kośćca oraz skóry i błon śluzowych. Jednak HTZ przeciwwskazana jest w chorobie zakrzepowo-zatorowej, nowotworach piersi i macicy.
Zdrowa dieta – zdrowe zęby
Aby zęby i błona śluzowa jamy ustnej były w dobrej kondycji, ważna jest zmiana diety. Należy dostosować ją do zapotrzebowania energetycznego i jakościowego kobiety w tym wieku. Zawartość białek, węglowodanów i tłuszczów powinna wynosić odpowiednio: 20%, 50%, 30%. Zalecana jest dieta bogata w błonnik oraz fitoestrogeny – roślinne estrogeny obecne przede wszystkim w warzywach strączkowych. Dodatkowo może być wprowadzona suplementacja witamin i soli
mineralnych:
- Istotne są tu fosforany i wapń dla wzmocnienia osłabionych przez osteoporozę kości i zębów.
- Cynk i selen pozwalają zachować zdrową skórę i błony śluzowe.
- Witamina E, która swoim działaniem przypomina estrogeny (może być skuteczna w łagodzeniu objawów menopauzy). Dodatkowo jest ona silnym przeciwutleniaczem.
- Witamina A i B2 sprzyjające regeneracji błon śluzowych i skóry.
Polecane produkty:
Naturalne złagodzenie uciążliwych objawów menopauzy
Przywraca energię i pomaga utrzymać młodszy wygląd
Kompleks składników niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu