Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi

07-07-2014 | Posted by Paulina

Długotrwałe, wieloletnie działanie promieni słonecznych sprzyja procesowi starzenia się skóry. Po wielu latach opalania powinniśmy liczyć się również z ryzykiem powstania raka skóry. 

Czym są promienie słoneczne?

Promieniowanie ultrafioletowe występuje w trzech rodzajach fal: UV-A, UV-B i UV-C. Promienie UV-A nie odczuwamy w oczywisty sposób, jednak nasza skóra tak. To one odpowiadają za starzenie się skóry i niszczenie warstw kolagenu oraz elastyny. Z kolei promienie UV-B odpowiadają za naszą opaleniznę latem. Mogą też powodować oparzenia oraz powstanie wykwitów, a nawet nowotworów skóry (uszkadzają naskórek, powodują zmiany w DNA komórek).

Jak rozsądnie korzystać ze słońca – kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?   

Najczęstszym oznaczeniem na opakowaniach kremów z filtrem jest: SPF (Sun Protection Factor), lecz mogą być po prostu oznaczone symbolem UV-B. Oba oznaczają siłę ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
Musimy pamiętać, aby wybierać takie kremy, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UV-B. Większość kremów chroni niestety jedynie przed UV-B. Wskaźnikiem ochrony przed UV-A jest oznaczenie IPD lub PPD. Należy kupować kremy o jak najwyższej wartości tego symbolu.

Według American Melanoma Foundation filtry mogą mieć w swoim składzie:

  • kwas benzoesowy 
  • substancję octinoxate 
  • dwutlenek tytanu 
  • tlenek cynku

Jak rozumieć cyfry na opakowaniu - czyli jak dany krem chroni przed promieniowaniem UV?

  • SPF 2– zabezpiecza przed 25 – 30% promieniowania
  • SPF 4– zabezpiecza przed 50% promieniowania 
  • SPF 10– zabezpiecza przed około 85% promieniowania 
  • SPF 15– według. różnych źródeł, zabezpiecza przed 93 – 96% promieniowania 
  • SPF 25– zabezpiecza przed 96% promieniowania 
  • SPF 30-50– zabezpiecza przed około 98% promieniowania 

W praktyce oznacza to, że krem o SPF 15 właściwie wzupełności zabezpiecza naszą skórę przed działaniem promieniowania UVB.

Jak długo możemy przebywać na słońcu?

Dodatkowo, aby dowiedzieć się jak długo możemy przebywać na słońcu wystarczy pomnożyć dany numer SPF przez dziesięć. Przykładowo: krem o symbolu SPF 10, pozwala nam wmiarę bezpiecznie przebywać na słońcu przez 100 minut. W praktyce należy trochę skrócić ten czas - jeśli będzie wietrznie lub będziemy długo przebywać w wodzie, to warstwa ochronna kremu może się zmniejszyć.

Jak stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznym?

Zaleca się smarowanie kremami około 30 minut przed planowanym opalaniem. Należy pamiętać o powtarzaniu tej czynności podczas przebywania na słońcu, dlatego że krem ściera się podczas leżenia na kocu. Dodatkowo zaleca się smarować ciało po każdej kąpieli (w morzu, basenie).

Pamiętaj również o stosowaniu pomadki do ust z filtrem SPF!

Nie zapominaj o stosowaniu kremów z filtrem już wiosną – te pierwsze promienie słoneczne mogą silnie uszkodzić naskórek i powodować poparzenia słoneczne.

Możesz się również dodatkowo przygotować. Na 2-3 tygodnie przed planowanym urlopem zażywaj beta-karoten, który korzystnie wpływa na regenerację skóry i stanowi naturalną ochronę przed promieniami słonecznymi.

 

Sebsilab poleca!

News Tags