Kolka nerkowa - bolesny problem
Jest to ból w okolicy lędźwiowej, zazwyczaj promieniujący do spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznych powierzchni ud. Kolka nerkowa jest najbardziej typowym objawem kamicy nerkowej. Ból powstaje, gdy uformowany złóg próbuje przecisnąć się przez wąski moczowód.
Objawy kolki nerkowej:
- silny ból, który skłania pacjenta do częstej zmiany pozycji ciała
- nudności
- wymioty
- parcie na mocz
- częstsze oddawanie moczu
- dreszcze
- gorączka (jeśli współistnieje zapalenie układu moczowego)
- krwiomocz
- bolesność w okolicy nerek
Przyczyny kamicy nerkowej
Kamienie nerkowe powstają wskutek wytrącania się z moczu substancji chemicznych, które znajdują się w nadmiarze i ich próg rozpuszczalności osiągnął maksimum. Nasz organizm jest zmuszony do formowania złogu i pozbycia się szkodliwych substancji wraz z moczem.
W celu uwidocznienia złogów (kamieni) możemy wykonać zdjęcie RTG jamy brzusznej. Wstępnym badaniem powinno być też USG nerek.
Leczenie możemy podzielić na leczenie zachowawcze (nie będące leczeniem chirurgicznym) - doraźne oraz leczenie inwazyjne.
Do leczenia zachowawczego należy:
- podawanie leków przeciwbólowych
- podawanie leków rozkurczających mięśnie gładkie: drotaweryna, hioscyna, oksyfenonium
- przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – (2-3 litrów wody)
Do leczenia inwazyjnego należy:
- litotrypsja pozaustrojowa (rozbijanie kamieni poprzez wykorzystanie ultradźwięków)
- operacyjne usunięcie kamienia
Ważna informacja
Litotrypsja jest możliwa pod warunkiem, że kamień zlokalizowany jest w miedniczce nerkowej lub górnym odcinku moczowodu oraz gdy średnica kamienia nie przekracza 1 cm.
W celu włączenia postępowania profilaktycznego należy dokonać analizy składu kamienia nerkowego (po jego usunięciu z dróg moczowych). Postępowanie profilaktyczne zaleca lekarz.