Kamienie żółciowe – czym są i jak z nimi walczyć?

29-01-2014 | Posted by Natalia

Po tłustym posiłku odczuwasz nudności i niejasne bóle poniżej mostka, które promieniują w kierunku pleców? Być może problemem, z którym się zmagasz, jest kamica żółciowa.

10171610_xxl

Prawidłowa praca pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy to narząd wielkością i kształtem przypominający dorodną gruszkę. Przylega do wątroby, a uchodzi do dwunastnicy. Jego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci, która jest istotnym elementem potrzebnym do trawienia tłuszczów. Obecność pęcherzyka nie jest niezbędna do życia. Gdy go zabraknie, jego funkcje przejmuje przewód łączący wątrobę z dwunastnicą.

Zasada 4F

W wyniku związanych z wątrobą zaburzeń przemiany materii może dojść do wytworzenia się w pęcherzyku żółciowym kamieni. Powstają one głównie z cholesterolu lub wapnia i mogą osiągać rozmiary orzecha włoskiego. Kamień może zablokować ujście pęcherzyka. Taki stan powoduje bolesną i uciążliwą kolkę. Lekarze stwierdzili, że w grupiezwiększonego ryzyka znajdują się pacjenci, którzy określani są mianem „4F”:

Fourty (oznacza osoby, które ukończyły 40. rok życia)

Fat (nadwaga istotnie zwiększa ryzyko pojawienia się kamieni)

Female (statystycznie przypadłość ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn)

Fertile (w przypadku kobiet, poza wiekiem i tuszą, dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko zaistnienia kamieni jest przebyta ciąża)

Nierzadko zdarza się jednak, że kamienie zdiagnozuje się nawet u 30-letniego mężczyzny bez wyraźnej nadwagi. Jeśli chodzi o zdrowie – nigdy nie należy uśpić swojej czujności!

Metody zapobiegania

Nie chcąc dopuścić do powstawania kamieni żółciowych, należy zatroszczyć się o zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę. Powinniśmy unikać tłustych i smażonych potraw, gdyż to właśnie przy ich trawieniu nasz pęcherzyk pracuje najmocniej. Gdy zaczniemy odczuwać dolegliwości związane z pęcherzykiem, skuteczną metodą walki z objawami jest jedzenie w myśl zasady „częściej, a mniej”. W przypadku takiego sposobu żywienia, nie narażamy naszego „dystrybutora żółci” na wielkie wysiłki, ale pozwalamy mu pracować na zwolnionych obrotach.

Unikaj też ostrych przypraw, ciężkich sosów i pokarmów wzdymających (cebula i kapusta). Nieocenione są także codzienne półgodzinne spacery i zrezygnowanie z windy przy wchodzeniu niżej niż na 3. piętro.

Spotkanie z lekarzem

Gdy kamienie nie dają Ci spokoju, powodują uciążliwe i bolesne kolki, którym towarzyszą wysokie gorączki, wymioty i obfite pocenie się – nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. Jeśli ból jest naprawdę nieznośny, wezwij pomoc. W czasie czekania możesz zastosowaćśrodki przeciwskurczowe (najlepiej czopki). Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady na brzuch i picie wody. Nigdy nie lekceważ tak poważnych objawów!

News Tags