Kamienie żółciowe – czym są i jak z nimi walczyć?
Po tłustym posiłku odczuwasz nudności i niejasne bóle poniżej mostka, które promieniują w kierunku pleców? Być może problemem, z którym się zmagasz, jest kamica żółciowa.
Prawidłowa praca pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy to narząd wielkością i kształtem przypominający dorodną gruszkę. Przylega do wątroby, a uchodzi do dwunastnicy. Jego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci, która jest istotnym elementem potrzebnym do trawienia tłuszczów. Obecność pęcherzyka nie jest niezbędna do życia. Gdy go zabraknie, jego funkcje przejmuje przewód łączący wątrobę z dwunastnicą.
Zasada 4F
W wyniku związanych z wątrobą zaburzeń przemiany materii może dojść do wytworzenia się w pęcherzyku żółciowym kamieni. Powstają one głównie z cholesterolu lub wapnia i mogą osiągać rozmiary orzecha włoskiego. Kamień może zablokować ujście pęcherzyka. Taki stan powoduje bolesną i uciążliwą kolkę. Lekarze stwierdzili, że w grupiezwiększonego ryzyka znajdują się pacjenci, którzy określani są mianem „4F”:
- Fourty (oznacza osoby, które ukończyły 40. rok życia)
- Fat (nadwaga istotnie zwiększa ryzyko pojawienia się kamieni)
- Female (statystycznie przypadłość ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn)
- Fertile (w przypadku kobiet, poza wiekiem i tuszą, dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko zaistnienia kamieni jest przebyta ciąża)
Nierzadko zdarza się jednak, że kamienie zdiagnozuje się nawet u 30-letniego mężczyzny bez wyraźnej nadwagi. Jeśli chodzi o zdrowie – nigdy nie należy uśpić swojej czujności!
Metody zapobiegania
Nie chcąc dopuścić do powstawania kamieni żółciowych, należy zatroszczyć się o zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę. Powinniśmy unikać tłustych i smażonych potraw, gdyż to właśnie przy ich trawieniu nasz pęcherzyk pracuje najmocniej. Gdy zaczniemy odczuwać dolegliwości związane z pęcherzykiem, skuteczną metodą walki z objawami jest jedzenie w myśl zasady „częściej, a mniej”. W przypadku takiego sposobu żywienia, nie narażamy naszego „dystrybutora żółci” na wielkie wysiłki, ale pozwalamy mu pracować na zwolnionych obrotach.
Unikaj też ostrych przypraw, ciężkich sosów i pokarmów wzdymających (cebula i kapusta). Nieocenione są także codzienne półgodzinne spacery i zrezygnowanie z windy przy wchodzeniu niżej niż na 3. piętro.
Spotkanie z lekarzem
Gdy kamienie nie dają Ci spokoju, powodują uciążliwe i bolesne kolki, którym towarzyszą wysokie gorączki, wymioty i obfite pocenie się – nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. Jeśli ból jest naprawdę nieznośny, wezwij pomoc. W czasie czekania możesz zastosowaćśrodki przeciwskurczowe (najlepiej czopki). Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady na brzuch i picie wody. Nigdy nie lekceważ tak poważnych objawów!