Jak wzmocnić włosy i paznokcie?
Jesień i zima nie są ulubionymi porami roku włosów i paznokci. Mają one wtedy stały kontakt z niskimi temperaturami, ogrzewaniem oraz czapkami i rękawiczkami. Stają się przez to kruche, łamliwe i pozbawione blasku. Możesz jednak tego uniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz zdrowemu odżywianiu.
Co o nich wiesz?
Włosy to wytwory naskórka zbudowane z martwej tkanki. Ich podstawowym budulcem jest białkokeratyna, za kolor zaś odpowiada barwnik –melanina.
Paznokcie, podobnie jak włosy, to kolejny martwy produkt skóry. Stanowią osłonę ostatniego członu każdego palca, okrywają i zabezpieczają delikatną opuszkę oraz naczynia krwionośne i zakończenia nerwów biegnące w tej okolicy.
Zagrożenia dla włosów i paznokci
Fryzura stale jest narażona na działanie szkodliwych czynników, począwszy od wahań temperatury, pogody, wilgoci, przez szarpanie podczas czesania, aż po sporą ilość substancji chemicznych, zarówno tych pochodzących z powietrza, jak i zawartych w kosmetykach.
Kondycję uczesania osłabiają też zła dieta, stresujący tryb życia czy zaburzenia hormonalne. Należy także pamiętać, że stosowane w dużych ilościach preparaty do pielęgnacji powodują efekt odwrotny do zamierzonego. Zazwyczaj włosy są także wysuszane przez wysoką temperaturę.
Nawet niewielkie zmiany w płytce paznokci mogą świadczyć o procesach zachodzących w organizmie. Warto pamiętać, że:
- Paznokcie żółte często świadczą o grzybicy. Ta zazwyczaj atakuje płytki u stóp, co nie znaczy, że nie jest
spotykana w obrębie dłoni. Zażółcenie spowodowane może być także długotrwałym paleniem tytoniu. - Matowa płytka spotykana jest u pacjentów z wczesną cukrzycą.
- Zanikanie płytki, wypustki i nierównomierności towarzyszą łuszczycy.
- Kruche, w odcieniach szarości, z ropieniem i obrzękiem to objaw drożdżycy.
- Rozdwajające się to efekt silnych niedoborów witamin z grupy B.
- Łamliwe i kruche mogą świadczyć o problemach z gruczołem tarczowym, ubogiej diecie, nadużywaniu detergentów i zmywacza.
- Przebarwione, z zagłębieniami to skutek niedoboru żelaza, związków mineralnych i witamin.
- Twarde, mocne i zbyt grube występują przy długotrwałym stresie, braku snu i zmęczeniu.
Paznokcie mogą ponadto zostać uszkodzone przez pilniki, wycinaczki, nożyczki, i inne elementy mające zapewnić atrakcyjny wygląd płytki. Ulegają też przesuszeniu, szczególnie przez zmywacze acetonowe, detergenty i substancjami szkodliwymi dla dłoni.
Witaminy i minerały wzmacniające włosy oraz paznokcie
Magnez – pogromca łamliwości – znajdziesz go w groszku, skórce jabłek, fasoli, burakach, owsie i pestkach dyni.
Krzem – zapobiega wypadaniu włosów. przyczynia się do zmniejszenia łupieżu – zawierają go m.in. marchew, buraki i pietruszka.
Kwasy omega 3 – odpowiadają za lśniące i sprężyste włosy oraz paznokcie – występują w nierafinowanym oleju rzepakowym, lnianym, rybach morskich.
Żelazo – likwiduje łamliwość włosów i paznokci – znajduje się w czerwonym mięsie, szpinaku i morelach.
Cystyna – poprawia wzrost włosów, kondycję i przywraca im blask – znajdziesz ją w soi, płatkach owsianych, otrębach pszennych i żółtkach.
Miedź i cynk – biorą udział w odbudowie – występują w mięsie, sezamie, grzybach, orzechach nerkowca, serze żółtym.
Witamina E – zwalcza wolne rodniki – zawierają ją m.in. produkty zbożowe, groch, kukurydza czy kiełki pszenicy.
Biotyna (witamina B7) – wspomaga wzrost przez działanie na powstawanie keratyny – znajduje się w soi, soczewicy, orzechach ziemnych, grochu, wątróbce czy żółtkach jaj.
Witaminy z grupy B – zapobiegają łojotokowi i stanom zapalnym skóry głowy – zawierają je np. proso, awokado, migdały, brukselka, kurczak czy pszenica.
Należy pamiętać, że dieta to najlepszy sposób wzmacniania osłabionych włosów i paznokci. Jeśli mimo zmiany odżywiania dostawa wartości odżywczych wciąż nie uległa poprawie, pamiętaj, że możesz wesprzeć się suplementacją odpowiednich witamin i minerałów.