Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

22-12-2017

Początek nowego roku to czas podsumowań i planów. Jak osiągnąć wyznaczone cele i zrealizować wszystkie noworoczne postanowienia? Niestety nie jest to proste zadanie. Rzucenie palenia, rozpoczęcie diety, regularne czytanie…Niezależnie, co sobie postanowiłaś, będziesz musiała przezwyciężyć swoje słabości. Oto 4 skuteczne sposoby, które pomogą Ci wytrwać i wprowadzić w życie noworoczne plany. 


1. Nagradzaj się 

Każdy mały sukces zasługuje na nagrodę. Tydzień bez palenia? Zasługujesz na relaksującą kąpiel. Miesiąc na diecie? Nadszedł czas, aby zjeść ulubioną pizzę. Wdrażając w życie postanowienie, zaplanuj system nagród. Dzięki temu samodzielnie zmotywujesz się do działania i tak łatwo nie odpuścisz. 

 

2. Korzyści 

Wypisz na kartce korzyści, które osiągniesz dzięki swojemu postanowieniu i zawieś ją w widocznym miejscu. Gdy nadejdą Cię wątpliwości i będziesz bliska rezygnacji, dokładnie ją przeczytaj. Kiedy przypomnisz sobie, co możesz osiągnąć, z pewnością zrezygnujesz z deseru. 

 

3. Kup coś, co Cię zmotywuję 

Jeżeli chcesz zacząć chodzić na siłownię, kup karnet. Planujesz schudnąć, kup ładną sukienkę, która jest na Ciebie odrobinę za mała. Wydane pieniądze lub materialna rzecz, która na każdym kroku przypomina o postanowienia jest najlepszym bodźcem do działania. 

 

4. Nie zmieniaj zbyt dużo naraz 

W nowym roku planujesz schudnąć, zacząć grać na fortepianie, przejść na dietę wegetariańską i rzucić palenie? To z pewnością się nie uda… Obierz sobie jeden, konkretny cel, do którego będziesz systematycznie dążyć. Natłok radykalnych zmian wprowadzonych z dnia na dzień przytoczy Cię i sprawi, że szybko zapragniesz powrotu do znanej rutyny.