Jak przyspieszyć usuwanie wody z organizmu?

21-01-2014 | Posted by Natalia

Nie zmieściłaś się w swoje ulubione spodnie pod koniec cyklu miesięcznego? Prawdopodobnie Twój organizm zatrzymał wodę. Jak w zdrowy i bezpieczny sposób się jej pozbyć?

Zdarzyło Ci się mieć spuchnięte nogi? W ciągu kilku dni Twoja waga wzrosła o kilka kilogramów, mimo że zdrowo się odżywiasz? Nie zmieściłaś się w swoje ulubione spodnie pod koniec cyklu miesięcznego? Prawdopodobnie Twój organizm zatrzymał wodę. Jak w zdrowy i bezpieczny sposób się jej pozbyć?

Pij dużo wody
Organizm oszczędza te składniki, których dostaje zbyt mało. Dlatego gdy pijesz mało wody, zostaje ona zatrzymana. Żeby temu zapobiec, przyjmuj więcej płynów. Najlepiej zawsze miej przy sobie butelkę napoju i pij małymi łykami przez cały dzień, łącznie około 1,5 l. W ten sposób dasz ciału sygnał, że woda jest dostarczana regularnie i nie trzeba jej oszczędzać.

Ćwicz
W czasie ruchu mięśnie pobudzają układ krążenia, przez co woda zmagazynowana w tkankach dostaje się do krwi, a stąd przez nerki może być łatwo usunięta. Poza tym ćwicząc, pocisz się i wydalasz nadmiar wody. Gdy masz siedzącą pracę, w czasie przerwy wyjdź na spacer. Dzięki temu pozbędziesz się problemu magazynowania płynów i dodatkowo dotlenisz organizm.

Ogranicz ilość soli

Sól kuchenna zatrzymuje płyny w organizmie. Ogranicz jej dodawanie do potraw, unikaj słonych przekąsek. W przetworzonej żywności znajduje się dużo tej przyprawy, może więc warto ugotować coś samemu? Zamiast zwykłej soli możesz kupić dietetyczną, zwaną też potasową. Część sodu jest w niej zastąpiona potasem, dlatego jest ona zdrowsza.

Jedz owoce i warzywa
Najbardziej korzystne jest jedzenie owoców i warzyw, które zawierają duże ilości wody. Efekt ich działania jest podobny do picia dużej ilości płynów. Wybieraj arbuzy, truskawki, gruszki, jabłka, melony, ananasy. A z warzyw: seler, korzeń pietruszki, pomidory. Do gotowania możesz używać też ziół o działaniu moczopędnym, np. natki pietruszki, lubczyku czy kopru.

Pij herbatki, napary i wyciągi z ziół
Czarna herbata, kawa czy alkohol również mają działanie moczopędne. Picie ich w dużych ilościach nie jest jednak zbyt korzystne dla zdrowia, dlatego warto je zastąpić ziołami lub zieloną herbatą. Przy zatrzymaniu wody w organizmie pomogą Ci napary z dziurawca i pokrzywy.

Gdy powyższe metody nie pomogą, idź do lekarza
Organizm zatrzymuje wodę nie tylko w przypadku błędów dietetycznych czy braku ruchu. Może tak działać z powodu poważnej choroby, np. niewydolności serca, nerek, niedoczynności tarczycy lub zaburzeń hormonalnych. Gdy objawy się nasilą lub nie zmniejszą po zastosowaniu metod opisanych powyżej, zgłoś się do lekarza.

News Tags