Jak powstają pryszcze?

22-01-2014 | Posted by Natalia

Podczas trądziku zaburzeniu ulega funkcjonowanie gruczołów skórnych, które zaczyna się od tworzenia zaskórników. Mogą one następnie przejść w stan zapalny i powodować nieprzyjemne zmiany na powierzchni skóry.

Trądzik dotyka około 85% młodzieży. Zazwyczaj występuje między 11. a 13. rokiem życia. Do 25. roku życia objawy stopniowo ustępują, ale mogą pojawić się także później.

pryszcze

Trądzik dotyka głównie nastolatków, ale może pojawić się też  po 25. roku życia

Pierwszy krok: zatkane pory

Ze względu na różne czynniki gruczoły łojowe w skórze wytwarzają większe ilości łoju w krótszym czasie (sebum). Jednocześnie on i martwe komórki skóry tworzą blokadę, która przeszkadza w odprowadzaniu nadmiaru tłuszczu. W ten sposób powstaje zaskórnik (pryszcz). Może być zamknięty (biały) lub otwarty (czarny).

Zaskórniki mogą uszkodzić tkankę łączną wokół mieszka włosowego i niszczą włókna elastyczne, które nie mogą się zregenerować. Te rozszerzone mieszki włosowe stają się wyraźnie widoczne jako rozszerzone pory.

Drugi krok: stan zapalny

Zatkane gruczoły łojowe powodują namnażanie bakterii, które są częścią normalnej flory bakteryjnej skóry. Rozkładają one tłuszcz na składniki mogące podrażniać skórę. Ponadto mogą one spowodować pęknięcie ścian zaskórników. W ten sposób ich zawartość wnika bliżej tkanki i powoduje stan zapalny.

Tak powstają:

 • grudki (do około 5 mm długości czerwonawe, bolesne guzki)
 • krosty (uwypuklenia z ropnym środkiem)
 • węzły (bolesne stany zapalne, guzki na skórze lub podskórne)
 • zwiększone wydzielanie sebum
 • zaskórniki (pryszcze) – zamknięty zaskórnik jest biały, otwarty – czarny
 • papula – duża, czerwona i boląca podczas dotyku grudka
 • guzek – bolesny stan zapalny

Co wpływa na powstawanie trądziku?

 1. Hormony: w czasie dojrzewania u mężczyzn i kobiet zwiększa się ilość hormonów androgenowych (głównie testosteronu). Testosteron powoduje wzrost gruczołów łojowych i zwiększa produkcję sebum. U kobiet to zjawisko może być również związane z cyklem miesiączkowym. Trądzik może wystąpić tuż przed menstruacją, gdy poziom estrogenu we krwi maleje.
 2. Stres: hormony stresu wpływają na nadmierną aktywność gruczołów łojowych i prędkość produkcji sebum, co prowadzi do zatykania porów.
 3. Odżywianie: badania zaangażowania określonych środków spożywczych nie są znane. Niemniej jednak spożywanie niektórych pokarmów, zwłaszcza produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze, może powodować trądzik.
 4. Kosmetyki: te skomponowane na bazie tłuszczu zatykają pory.
 5. Słońce: mniej nasilone przypadki trądziku mogą być złagodzone przez słońce. Jednakże w przypadku nadmiernego opalania może się zdarzyć na odwrót – promienie słoneczne przyspieszają produkcję sebum, pory są zamknięte, a wtedy trądzik pojawia się jeszcze szybciej. Zbyt tłuste kremy przeciwsłoneczne zazwyczaj dodatkowo pogarszają stan skóry.
 6. Podróż: zmiana środowiska, inna pogoda, wilgotność i woda mogą dodatkowo nasilić objawy trądziku.
News Tags