Jak poprawić stan skóry?

22-01-2014 | Posted by Natalia

Spędza sen z powiek niejednego młodego człowieka. Szpeci, odbiera pewność siebie, uprzykrza życie. Jedna z najczęstszych chorób skóry, z którą ma lub w pewnym momencie życia miał do czynienia prawie każdy z nas – trądzik.

pryszcze

Gdzie?

Trądzik obejmuje skórę twarzy, ramion lub klatki piersiowej – tam, gdzie największe skupienie gruczołów łojowych. Zmianami, które możemy tam zaobserwować, są grudki, krosty, zaskórniki, blizny oraz miejscowe stany zapalne.

Kto?

Z dolegliwością tą zmaga się najczęściej młodzież w wieku dojrzewania, ale nie tylko. Problem ten coraz częściej dotyczy również dorosłych.

Dotyka ludzi pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Zazwyczaj występuje w okresie pokwitania, co kojarzone jest z zachodzącymi wtedy w organizmie zmianami hormonalnymi. W ostatnich latach zaobserwowano jednak wzrost zachorowań wśród 30- i 40-latków. W tym ostatnim przypadku przyczyn szukać można w stresie jako czynniku wpływającym na uaktywnienie się tej przykrej przypadłości.

Dlaczego?

Duże znaczenie w pojawieniu się objawów choroby mają predyspozycje genetyczne, nadmierny rozwój flory bakteryjnej lub grzybów drożdżopodobnych, zaburzenia hormonalne, łojotok i rogowacenie ujść gruczołów łojowych.

Choroba ta może mieć też bardzo wiele przyczyn, których wpływ nie został jeszcze dokładnie zbadany. Należą do nich m.in. czynniki psychologiczne (takie jak długotrwały stres), środowiskowe (np. zanieczyszczenia, środki chemiczne) czyzaburzenia immunologiczne (zmiany w układzie odpornościowym). Trądzik może zostać również wywołany przez różnego rodzaju leki, np. sterydy, a nawet stosowanienieodpowiednich kosmetyków czy nadmierną higienę. Narusza ona naturalną barierę ochronną skóry i zmniejsza stopień jej nawilżenia.

Jak?

Substancja łojowa wytwarzana przez gruczoł w normalnych warunkach wydostaje się na zewnątrz przez ujście mieszka włosowego, z którym jest on połączony. Jeżeli gruczoł wytwarza zbyt dużo łoju, wydzielina ta gromadzi się wokół ujścia i zatyka mieszki, co sprzyja kolonizacji przez bakterie i powstaniu stanu zapalnego.

Co robić?

  • Wyeliminować możliwe przyczyny i czynniki drażniące.
  • Używać łagodnych kosmetyków do pielęgnacji, najlepiej tych bez parabenów i przeznaczonych dla skóry z problemami trądzikowymi.
  • O ile to możliwe, zminimalizować stres.
  • Nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się zmian na skutek drapania czy wyciskania.
  • Unikać solarium i długiego przebywania na słońcu.
  • Niektórzy lekarze zalecają ograniczenie ostrych lub zbyt tłustych pokarmów oraz słodyczy (głównie czekolady). Najnowsze badania nie udowodniły jednak znaczącego wpływu diety na pojawianie się lub zaostrzanie zmian trądzikowych.
  • Nie ignorować zmian skórnych i jak najszybciej zgłosić się do dermatologa – trądzik jest chorobą przewlekłą, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia i pielęgnacji możemy pozbyć się go raz na zawsze.
News Tags