Hemoroidy: czym są i jak powstają?

21-01-2014 | Posted by Natalia

Hemoroidy są przedłużeniem układu żylnego w odbycie. Chodzi o żylaki odbytu, które z powodu rozciągnięcia i cienkich ścian krwawią, swędzą i bolą.

Żyły w odbytnicy i odbycie są poddane dużemu ciśnieniu podczas wypróżniania. Naciśnięcie lub napinanie może spowodować wybrzuszenie i w ten sposób powstają obrzęknięte lub rozszerzone żyły zwane hemoroidami.

Rozróżniamy hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne:

  • zewnętrzne znajdują się w odbycie i są zazwyczaj bolesne. Jeśli wypadają, co może się zdarzyć podczas wypróżnienia, można je zobaczyć i wyczuć. Przy uszkodzonych hemoroidach mogą zrobić się krwawe strupki, co jest bardzo bolesne i groźne z wyglądu. Są w kolorze fioletowym lub niebieskim i mogą krwawić. Nie są one niebezpieczne i zwykle goją się w ciągu tygodnia. Jeśli ból jest nie do zniesienia, lekarz może je usunąć w procesie chirurgii jednodniowej i ból ustanie.
  • wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytu tak, że nie można ich zobaczyć lub dotknąć. Zazwyczaj nie bolą, gdyż w okrężnicy jest mało zakończeń nerwów bólowych. Krwawienie z odbytu jest ich jedyną oznaką. Mogą ulec powiększeniu i wystawać z odbytu. W tym przypadku, można je zobaczyć lub dotknąć mokrej, różowej skóry. Wypadnięte hemoroidy mogą być bolesne, gdyż w odbycie jest dużo zakończeń nerwów. Zazwyczaj  same się wycofują do odbytnicy, a jeśli nie, można delikatnieje je przesunąć.

Ból i krwawienie z jelita jest ważnym znakiem ostrzegawczym, który powinien zostać określony, gdyż może on wskazywać na zagrożenie życia, takie jak rak jelita grubego i odbytnicy, więc konieczne jest odpowiednie badanie lekarskie.

Szacuje się, że około połowa ludzi w wieku między 20 i 50 rokiem życia, co najmniej raz w życiu cierpi na hemoroidy. Dokładna przyczyna nie jest znana, a słabe żyły są dziedziczone. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej powoduje opuchliznę żył, przez co mogą one stać się wrażliwe na podrażnienia. Przyczynami wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej są:  otyłość, ciąża, długotrwałe stanie lub siedzenie, choroby wątroby, wzdęcia z powodu zaparć lub biegunek, kaszel, kichanie, wymioty i wstrzymywanie oddechu podczas wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.

Odżywianie odgrywa w występowaniu i zapobieganiu hemoroidom kluczową rolę. Ludzie, którzy jedzą potrawy bogate w błonnik, są w grupie niskiego ryzyka wystąpienia tej choroby.

News Tags