Dlaczego zielona herbata jest zdrowa? 12 powodów

22-01-2014 | Posted by Natalia

Zielona herbata jest jedyną herbatą, której się nie fermentuje. Bezpośrednio po zbiorze jest ogrzewana, co zapobiega temu procesowi. Dzięki temu zachowuje wszystkie naturalne substancje i funkcje korzystne dla naszego zdrowia.

Pochodzi z Chin, ale jest związana z wieloma krajami i kulturami Azji, od Japonii i Korei Południowej do Bliskiego Wschodu. Zaliczana jest też do superżywności. Ze względu na swój aromat, działanie ożywcze i efekty terapeutyczne jest jednym z najbardziej popularnych napojów, a w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stała się przedmiotem badań i studiów medycznych mających na celu ustalenie od dawna przypisywanych jej właściwości.

zielona_herbata

Aromat, działanie lecznicze i ożywczy efekt – wszystko to dzięki  zielonej  herbacie

Dlaczego zielona herbata jest taka zdrowa?

Różne substancje zawarte w jej liściach przy prawidłowym przygotowaniu pozostaną także w herbacie. Pozytywnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Oto 12 powodów, dla których warto regularnie ją pić:

 1. U ludzi, którzy regularnie piją zieloną herbatę, zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób serca i różnych nowotworów.
 2. Ekstrakt z zielonej herbaty zawiera polifenole (przeciwutleniacze), które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających w wyniku niezdrowego stylu życia, stresu czy wysiłku.
 3. Badania wykazały, że kubek zielonej herbaty zawiera wiele flawonoidów, które zapobiegają chorobom układu krążenia oraz korzystnie wpływają na wchłanianie witaminy C.
 4. Zielona herbata zawiera również bardzo mocny przeciwutleniacz – galusan epigallokatechiny (EGCG). Jest on setki razy silniejszy niż znana wszystkim witamina C i do 25 razy silniejszy od witaminy E. Może również przyczyniać się do zapobiegania próchnicy.
 5. W jednej filiżance zielonej herbaty znajduje się również do 80 mg kofeiny. Dodaje ona energii i wzmacnia aktywność fizyczną.
 6. Dzięki zawartości witaminy B-kompleks zielona herbata korzystnie wpływa na zdolności umysłowe, wzmacnia system nerwowy, pobudza przemianę materii i odtruwa organizm. Witamina C wzmacnia układ odpornościowy.
 7. Zawiera również chrom, magnez, selen i cynk.
 8. Tanina zawarta w tej herbacie pomaga przy biegunce.
 9. Przyspiesza spalanie tłuszczu, pobudza przemianę materii i pomaga w utracie wagi.
 10.  Pomaga również w obniżaniu poziomu cholesterolu.
 11. Japońskie badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie spożywają duże ilości zielonej herbaty, żyją 4,5 roku dłużej niż pozostali.
 12. Ze względu na katechinę zielona herbata może pomóc w zapobieganiu jaskrze i innym chorobom oczu.

zbiory herbaty

Różne rodzaje zielonej herbaty zależą od warunków i sposobu uprawy oraz czasu zbioru liści

Bardzo ważne jest, by wiedzieć,  jak prawidłowo przygotować zieloną herbatę

W przygotowaniu napoju najważniejszą rzeczą jest to, by zagotowaną wodę ostudzić do temperatury około 80°C, gdyż herbata zalana wrzątkiem straci właściwości lecznicze i smak.

Kiedy woda schłodzi się wystarczająco, trzeba wsypać łyżeczkę zielonej herbaty. Jeśli parzymy ją do 5 minut, ma właściwości ożywiające, gdyż zawiera dostatecznie dużo kofeiny.

Jeżeli jest parzona do 10 minut, ma działanie uspokajające, gdyż ilość kofeiny się zmniejsza, a zwiększa się uwalnianie taniny.

Nie należy słodzić herbaty ani dodawać do niej miodu lub mleka. Najlepiej jest pić ją w postaci naturalnej, bez żadnych dodatków. Zaleca się spożywać 3 do 4 filiżanek dziennie.

News Tags