Dlaczego warto uprawiać zimą sport?

21-02-2014 | Posted by Natalia

Zima sprzyja przybieraniu na wadze - mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i trudniej jest nam zmobilizować się, aby wyjść na trening. Również wysoka temperatura panująca w domu może jednak sprzyjać tyciu.

Według holenderskich naukowców ciepło panujące w mieszkaniu zwiększa komfort. Jednocześnie jednak organizm zużywa mniej kalorii, aby regulować własną temperaturę, a ich nadmiar zamienia w tkankę tłuszczową.

Niewykorzystane kalorie

Eksperci twierdzą, że optymalna temperatura w pomieszczeniu to 19 stopni Celsjusza. Wszyscy jednak wiemy, że wiele osób woli ją podwyższyć, aby odczuwać ciepło mimo braku ruchu. W ten sposób organizm przestaje wykonywać jedno ze swoich podstawowych zadań, czyli nie wykorzystuje kalorii do ogrzewania ciała. Jeśli spędzamy 90% dnia w zamkniętym pomieszczeniu (w domu lub w pracy), zwiększa się liczba niewykorzystanych kalorii.

Dlaczego zimno sprzyja odchudzaniu?

Zużycie energii wzrasta z kolei o 6%, gdy jest zimno. Organizm musi pracować intensywniej, do w dłuższej perspektywie ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jest to istotne dla osób, które chcą schudnąć i może być dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, że warto wybrać się na narty lub snowboard.

Skorzystaj z ostatniej szansy na uprawianie zimowych sportów

Przebywanie w niskiej temperaturze skłania organizm do intensywnej pracy nad ogrzaniem się i tym samym zwiększa ilość spalanych kalorii. Jeśli więc uprawiasz sport na zewnątrz, i to przez dłuższy czas, tylko podczas ogrzewania ciała możesz spalić nawet 10% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Przykładowo osoba przebywająca w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach spożywa ok. 2000 kcal dziennie. Jeśli zacznie spędzać czas w niższej temperaturze, może spożyć dodatkowe 300 kcal - tyle spali podczas zaledwie godziny umiarkowanych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Kiedy dodamy do tego intensywniejszą lub dłuższą aktywność fizyczną, efekty będą jeszcze lepsze. Skuś się więc na dłuższe spacery, jogging, jazdę na łyżwach, nartach lub snowboardzie, a dzięki temu zimowe przybieranie na wadze przestanie Ci zagrażać.

Polecane produkty:

Malinie 2+1 gratis: najsilniejsza naturalna formuła pomagająca spalać tłuszcz

Mango 2+1 gratis: bestseller Sensilab z potężną dawką błonnika

Pakiet Slim Body: kompleksowe odchudzanie i efekty widoczne po 30 dniach

News Tags