Dlaczego tyjemy w okresie menopauzy?

07-04-2014 | Posted by Paulina

Problem otyłości dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Przyczyn jest wiele – nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej (zaliczane wspólnie do tak zwanego „złego stylu życia”), czynniki genetyczne czy choroby metaboliczne np. cukrzyca t.2. Z nadmiarem tkanki tłuszczowej borykają się zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Ale czy menopauza ma wpływ na rozwój otyłości u kobiet?

Okres menopauzy to czas gdy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian, w tym zmiana metabolizmu. Główną przyczyną tego stanu jest wygaśnięcie czynności jajników. Następuje nagły spadek stężenia estrogenów – żeńskich hormonów, mających ogromny wpływ na życie i płodność kobiet.

Hormony płciowe kontrolują m.in. procesy odpowiedzialne za rozwój i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Okres menopauzy sprzyja zmianie rozkładu tkanki tłuszczowej w ciele kobiety z typu biodrowo-udowego na brzuszny. Dodatkowo zauważono, że w czasie klimakterium następuje rozregulowanie mechanizmów kontroli apetytu, a co za tym idzie – zaczyna być preferowana dieta bogatotłuszczowa.

Czy zapotrzebowanie na energię jest takie samo w ciągu całego życia?

Z wiekiem zapotrzebowanie na energię zaczyna maleć, organizm jest już wystarczająco dojrzały i nie wymaga tak dużych dostaw pokarmu na rozwój i wzrost. Nadwyżka tylko 100 kcal dziennie powoduje przybieranie na wadze średnio 5 kg w ciągu roku!

Co za tym idzie, utrzymanie dotychczasowej diety może doprowadzić do rozwoju otyłości.

Jednak nie tylko dieta ma tu duże znaczenie. Kobiety przechodzą menopauzę ok. 40-50 roku życia. Świadomość swojego wieku, obserwacja zmian zachodzących we własnym ciele, zamknięcie etapu wychowywania dzieci nie oddziałują pozytywnie na psychikę kobiety. Istotnym czynnikiem wpływającym na postawę kobiet jest także aktywność seksualna, która zazwyczaj zmniejsza się w tym okresie. Wszystkie te elementy składają się na specyficzne podejście dojrzałych kobiet do problemu otyłości. Zaczyna być ona traktowana jako naturalny etap w życiu. Po prostu jest na nią społeczne przyzwolenie. Kobiety przestają czuć się atrakcyjne, jednak godzą się na to, bo uważają, że ten stan nie może ulec zmianie.

Czy dojrzała kobieta musi być otyła?

Czy problem otyłości w czasie klimakterium jest nierozwiązywalny? Oczywiście, że nie! Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że zakończenie okresu płodności nie jest końcem bycia kobietą. Należy pamiętać, że mamy ogromny wpływ na to jak żyjemy i jak wyglądamy. Jednak w okresie menopauzy konieczna jest zmiana stylu życia. Rozumiemy przez to dostosowanie swojej diety do aktualnych potrzeb oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jest to niezbędne po to by kobieta czuła się dobrze w swoim ciele.

Pamiętajmy, że otyłość w każdym wieku sprzyja chorobom układu krążenia i chorobom metabolicznym (cukrzyca).
Choroby układu krążenia są przyczyną połowy zgonów wśród kobiet w wieku pomenopauzalnym. 

Polecamy:  

Mena Gold

Przywraca równowagę hormonalną

Zamów teraz >>

 


Malinie 2+1

Przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej!

Zamów teraz >>

News Tags