Dlaczego organizm zatrzymuje wodę?

21-01-2014 | Posted by Natalia

Objawem zatrzymania wody są obrzęki. Występują one w częściach ciała położonych najniżej, czyli najczęściej  opuchnięte są kostki i podudzia, a u osób leżących okolica krzyżowo-lędźwiowa. Zatrzymanie wody można też stwierdzić, gdy w niedługim czasie zauważysz wzrost wagi, mimo utrzymania stałej diety i aktywności.

Zatrzymywanie wody przez organizm jest problemem powszechnym. Pojawia się on u ludzi zdrowych, może być też objawem poważnych chorób lub zaburzeń. Jakie są przyczyny zatrzymania wody? Jakie objawy?

Objawem zatrzymania wody są obrzęki. Występują one w częściach ciała położonych najniżej, czyli najczęściej opuchnięte są kostki i podudzia, a u osób leżących okolica krzyżowo-lędźwiowa. Zatrzymanie wody można też stwierdzić, gdy w niedługim czasie zauważysz wzrost wagi, mimo utrzymania stałej diety i aktywności fizycznej. Dlaczego tak się dzieje?

Gdy chodzisz lub wykonujesz inną formę aktywności ruchowej, mięśnie kurczą się i uciskają na naczynia krwionośne, przyspieszając tym samym przepływ krwi. Gdy siedzisz lub leżysz, mechanizm ten nie działa, a woda przedostaje się z krwi do tkanek i tworzy obrzęki. W ten sposób problem ten dotyka osoby unieruchomione, ale też mało aktywne, których praca ma charakter siedzący.

Kolejnym powszechnym powodem zatrzymywania wody jest nadmiar sodu w diecie. Głównym jego źródłem jest sól kuchenna, której niestety spożywa się za dużo. Uważasz, że nie nadużywasz soli? Nawet jeśli nie stosujesz jej jako przyprawy, w wysoko przetworzonej żywności, gotowych posiłkach i przekąskach jest jej bardzo dużo.

Z obrzękami zmagają się szczególnie często osoby przyjmujące leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, sterydowe, antykoncepcyjne, czy hormonalną terapię zastępczą. Jeśli w tym przypadku problem staje się uciążliwy, należy skontaktować się z lekarzem – być może uda się zmienić lek na inny, który nie zatrzymuje wody.

Problem zatrzymania wody dotyka głównie kobiety. Ma to związek z wahaniami poziomu hormonów w czasie cyklu miesiączkowego. Pod jego koniec wzrasta ilość progesteronu i estradiolu, które powodują spadek wydalania płynów. Tuż przed miesiączką poziom tych hormonów spada, nadmiar wody zostaje usunięty.

Szczególnym przypadkiem jest ciąża, w której występują wahania poziomu hormonów. Układ krążenia kobiety musi się również przystosować do nowych warunków i zapewnić transport tlenu oraz substancji odżywczych nie tylko matce, lecz także dziecku. Przeciążenie serca matki, mimo że nie niesie z sobą poważnych konsekwencji, może powodować zatrzymywanie wody i powstawanie obrzęków.

Jest jeszcze jeden bardzo częsty powód zatrzymywania wody. Osoba, która ma obrzęki, dochodzi do wniosku, że musi mniej pić i wtedy pozbędzie się problemu. Nic bardziej mylnego! Organizm ludzki oszczędza te substancje, których ma zbyt mało. Jeśli więc mało pijesz, zaczyna oszczędzać wodę. Należy więc pić przez cały dzień małymi łykami przynajmniej 1,5 litra wody. Wtedy dajesz ciału sygnał: „jest stały dostęp wody, nie trzeba jej oszczędzać”.

Co robić, jeśli problem zatrzymywania wody się nasili albo nie zmniejszy? Skontaktuj się z lekarzem! Zawsze należy wykluczyć choroby, których objawem są obrzęki. Pamiętaj też, że specjalista ma możliwość podania leków, które pomogą skutecznie pokonać ten problem.

News Tags