Dlaczego menopauza sprzyja infekcjom dróg moczowych?

07-04-2014 | Posted by Paulina

    Niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu odczuwała nieprzyjemne objawy związane z zakażeniem dróg moczowych – uczucie pieczenia, parcia na mocz, bólu nad spojeniem łonowym, częstego oddawania niewielkich ilości moczu. Powszechne są również nawroty dolegliwości.

Do częstych infekcji predysponuje budowa anatomiczna kobiet – krótka cewka moczowa, bliskie sąsiedztwo pochwy i odbytu. Zarówno w przewodzie pokarmowym jak i w drogach rodnych znajdują się liczne bakterie, które w pewnych warunkach mogą wywołać zapalenie dróg moczowych.

Okres menopauzy jest czasem, w którym ryzyko zakażeń układu moczowego jest szczególnie wysokie. Sprzyjają temu zmiany, jakim podlega cały organizm kobiety – spadek poziomu estrogenów, zmniejszenie odporności miejscowej w obrębie układu moczowego, zaleganie moczu w pęcherzu, nietrzymanie moczu, wypadanie narządu rodnego.Niski poziom estrogenów powoduje, że śluzówka, zarówno pochwy jak i cewki moczowej staje się gorzej ukrwiona, sucha, cienka, a tym samym podatna na infekcje i mikrourazy. Niewielkie ilości moczu zalegające w pęcherzu stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Zaburzenia statyki narządu rodnego – wypadanie (często musi być leczone operacyjne) dodatkowo stwarza zwiększone ryzyko infekcji.

Poza nieprzyjemnymi objawami, znacznie utrudniającymi normalne funkcjonowanie, częste infekcje dróg moczowych stanowią ryzyko przeniesienia się procesu chorobowego na nerki i wywołania odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dlatego, bardzo ważna jest profilaktyka, a w razie rozwoju choroby – jej szybkie i odpowiednie leczenie prowadzone przez lekarza.

Jak zapobiegać infekcjom dróg moczowych w okresie menopauzy?

W profilaktyce zakażeń kluczową rolę pełni utrzymanie prawidłowej higieny okolic intymnych – częste podmywanie się, używanie środków przeznaczonych specjalnie do higieny intymnej, noszenie bawełnianej luźnej bielizny. Dobroczynny wpływ ma spożywanie żurawiny i borówek.
Substancje w nich zawarte – taniny, nie pozwalają bakteriom wniknąć do nabłonka dróg moczowych i wywołać zakażenia. Stosowanie probiotyków, w których skład wchodzą naturalnie występujące w drogach rodnych pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus), chroni drogi moczowe
dzięki wytworzeniu antybakteryjnej warstwy ochronnej. Hormonalna terapia zastępcza poprzez podnoszenie poziomu estrogenów, wpływa korzystnie na kondycję śluzówki cewki moczowej i pochwy, jednak nie należy jej nadużywać bez konsultacji ze specjalistą, ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

W razie pojawienia się objawów zakażenia dróg moczowych – nie wolno ich lekceważyć. Należy zgłosić się do lekarza, celem włączenia stosownego leczenia przeciwbakteryjnego.

News Tags