Dieta tarczycowa

29-01-2014 | Posted by Natalia

Najważniejszym słowem związanym z tarczycą, jest słowo jod (I2). Związek ten jestkluczowy dla prawidłowej pracy tego gruczołu. Dlatego właśnie w głównej mierze na nim powinna oprzeć się dieta, która pomoże Ci zapobiec wystąpieniu problemów z tarczycą.

Jod, jod i jeszcze raz owoce morza

Powietrze nad każdym morzem jest przepełnione jodem. Często zaleca się dzieciom (mają one zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek) i osobom cierpiącym na niedobór jodu przebywanie nad morzem w celu „dojodowania się”. Zatem jeśli człowiek w ten sposób potrafi zaopatrzyć się w I2, to nic nie stoi na przeszkodzie, by inne organizmy też wykazywały tę cechę. I tak właśnie jest! Im bliżej morza rośnie i żyje nasze pożywienie, tym więcej tego drogocennego pierwiastka ma w sobie.

Niekwestionowanym „królem jodu” są suszone wodorosty. W zależności od gatunku niekiedy mniej niż pół grama tej rośliny może pokryć całe Twoje dzienne zapotrzebowanie na I2! Innym bogatym jego źródłem są owoce morza i ryby, a w szczególności dorsz. Może warto więc pomyśleć o przygotowaniu pysznego sushi z dorszem zawiniętym w liście nori?

Nie tylko ryby i krewetki

Jeśli wyobrazisz sobie wypełnioną jogurtem miseczkę, w której zanurzone są różnorodne ziarna wraz z pokrojonymi bananami i truskawkami, to już nie zapomnisz, jak powinno wyglądać śniadanie pełne smaku i jodu. Natomiast rewelacyjnym „jodoobiadem” będzie gotowana pierś indyka z zieloną fasolką i dodatkiem pieczonych ziemniaków. Jeśli myślisz o kolacji – wybór należy do Ciebie! Pamiętaj tylko, żeby na końcu przyprawić potrawę szczyptą jodowanej soli.

Czego unikać?

Istnieje grupa produktów, których spożycie w znaczącym stopniu spowolni pracę tarczycy. Jeśli cierpisz na niedobory jodu, z pewnością złym pomysłem będzie sięganie po brokuły, kalafiory, kapustę czy szpinak.

Co za dużo, to niezdrowo

Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym spożyciem jodu. Ten, który jest zmagazynowany w tarczycy, pozwala na prawidłową przemianę materii przez około 3 miesiące. Nie ma zatem potrzeby panicznej troski o odpowiedni poziom tego pierwiastka w pożywieniu.

Ponadto jod jest tak ważny dla równowagi metabolicznej organizmu, że nawet instytucje sanitarne troszczą się o to, abyśmy mieli zapewnioną odpowiednią dawkę tego pierwiastka. Cel ten osiąga się przy pomocy jodowania soli kuchennej i wody dostarczanej do naszych kranów. Mimo tego pamiętaj, by nie uśpić swojej czujności! 

News Tags