Detoksykacja i odprężanie – 7 porad

21-01-2014 | Posted by Natalia

Istnieje wiele sposobów na detoksykację ciała. Możesz sięgnąć po diety oczyszczające, zwiększyć przyjmowanie antyoksydantów lub zapewnić sobie odpoczynek i odprężenie. Przeczytaj, jak tego dokonać.

masaj

Podczas normalnego metabolizmu organizm wytwarza toksyny. Jeśli pozwolisz, by te się gromadziły, mogą stać się szkodliwe. Zanieczyszczone tkanki utrudniają zaopatrzenie komórek. Skumulowane substancje odpadowe są wynikiem:

  • wieloletniego zbyt obfitego lub jednolitego odżywiania,
  • spożycia szkodliwej żywności, alkoholu i nikotyny,
  • stresu.

Ludzkie ciało składa się z części fizycznej, emocjonalnej, umysłowej i duchowej. Wszystkie one są połączone ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują. Oprócz detoksykacji i leczenia potrzebują też psychologicznej uwagi. Po uwolnieniu ciała od fizycznych i energetycznych toksyn stworzysz warunki dla zdrowia, dobrego samopoczucia i lepszej jakości życia. Przez zmniejszenie ilości dostarczanych do organizmu toksyn szybciej pozbędziesz się także tych już skumulowanych w Twoim ciele. Poznaj więc 7 wskazówek mających na celu psychologiczną ulgę dla ciała:

1. Ciepła kąpiel

Wlej gorącą wodę o temperaturze 29-34°C, dodaj kilka kropli olejku z róży, jaśminu, mandarynki, melisy lub lawendy. To odpręży Cię i uspokoi. Oprócz olejków eterycznych można dodać sole do kąpieli, gdyż pobudzają one krążenie, zmiękczają skórę, regulują jej naturalne pH i przywracają równowagę kwasowo-zasadową.

2. Masaż

Masaże mają bardzo dobry wpływ na organizm. Naciskając i rozciągając większość mięśni ciała, stymulujesz układ mięśniowo-szkieletowy – stawy, kości, nerwy, tkanki miękkie i układ chłonny. To daje poczucie pełnego relaksu, redukuje stres i prowadzi do spokojnego stanu medytacji.

3. Ćwiczenia oddechu

Podczas codziennych zadań oddech staje się płytki i szybki. W ten sposób ciało jest  pozbawione wystarczającej ilości tlenu. W związku z tym odczuwasz zmęczenie, apatię, rozdrażnienie, boli Cię głowa. Kilka razy dziennie zrób 15-minutowe ćwiczenia oddechowe. Oddychaj powoli, głęboko i równomiernie. Skup się wtedy na ruchu klatki piersiowej.

4. Medytacja

Istnieje wiele jej rodzajów. Jednym z nich jest medytacja, w której usiłuje się „opróżnić” myśli i w pełni być obecnym w danej chwili. Jeśli pojawiają się myśli, jesteś ich świadomy, obserwujesz je i pozwalasz im odejść. Możesz sobie wyobrazić, że obejmują je bańki mydlane i niosą je z dala od Ciebie.

5. Poranna aktywność fizyczna

Każdy rodzaj porannej aktywności pobudzi organizm do pracy i szybszego pozbywania się toksyn. Doskonale nadają się do tego ćwiczenia tybetańskie lub powitanie słońca.

6. Uśmiechaj się

Śmiej się zawsze i wszędzie, kiedy masz okazję. Śmiech pomoże Ci się odprężyć, wzbogacić życie rodzinne i dać innym więcej ciepła i wzmocnić więzi. W miejscu pracy pozytywne nastawienie i uśmiech skuteczniej pomogą pokonać przeszkody i podjąć wyzwania, które na ciebie czekają. Przede wszystkim spędzaj czas z przyjaciółmi, którzy wprawią Cię w dobry nastrój i dodadzą energii.

7. Myśl pozytywnie

Twoje myśli w dużej mierze wpływają na emocje i problemy osobiste. Te negatywne są charakterystyczne dla złego nastroju i depresji,  pozytywne wyrażają  zaś poczucie szczęścia i zadowolenia. Kiedy następnym razem będziesz mieć zły dzień i będziesz zdenerwowany, pomyśl o jasnej stronie życia i zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę.

News Tags