Detoks wątroby

21-12-2016

Ostatnimi czasy kuracje detoksykacyjne stały się nieodzowną częścią każdej diety redukcyjnej. Często zapominamy jednak, że tak zwany „detoks” ma także zbawienny wpływ na zdrowie naszej wątroby.

Wątroba to największy organ w ludzkim ciele. Odpowiada za niemal 500 funkcji , w tym metabolizm tłuszczów i toksyn. Jej kluczowym zadaniem jest obrona organizmu przed szkodliwymi substancjami, a także magazynowanie energii. Ze względu na ważną rolę jaką odgrywa wątroba, jej uszkodzenie stwarza duże ryzyko powikłań i pojawienia się problemów także z innymi organami.

Dlaczego powinienem oczyszczać wątrobę?

Wątroba jest pracoholikiem- pracuje 365 dni w roku bez żadnej przerwy. Nie dbamy o nią dopóki nie zacznie nam sprawiać problemów i nie ogłosi strajku. Zacznij dbać o wątrobę, zanim będzie za późno! Odpowiednio przeprowadzony proces detoksykacji, pomoże Ci zapobiec przykrym konsekwencją zdrowotnym, a także zachować Twoje ciało w doskonałej kondycji.

Bezalkoholowe stłuszczenie wątroby

Dawniej uważano, że nadmierne spożycie alkoholu jest jedynym czynnikiem sprzyjającym stłuszczeniu wątroby. Dziś wiemy, że dolegliwość ta może się przytrafić także osobie, która nie miała ani kropli alkoholu w ustach. Nazywamy to bezalkoholowym stłuszczeniem wątroby. Grupą szczególnie narażoną na pojawienie się tego rodzaju problemu są miłośnicy tłustego jedzenia, a także osoby zestresowane, nieregularnie spożywające posiłki i wykazujące się niewielka aktywnością fizyczną.

Zdrowa wątroba a szczupła talia

W jaki sposób zdrowie naszej wątroby powiązane jest ze szczupłą sylwetką? Odpowiedź jest prosta! Wątroba odpowiada za metabolizm tłuszczów oraz toksyn. Zdrowy organizm jest w stanie samodzielnie strawić i wydalić zalegające w nim zanieczyszczenia. Poprawnie funkcjonujący układ pokarmowy nie magazynuje energii, tylko ją zużywa. Kiedy wątroba jest nadmiernie obciążona, procesy trawienne zostają zaburzone. Narząd ten jest zbyt zajęty odbudową uszkodzonych komórek i samooczyszczaniem, aby bronić ciało przed namnażającymi się toksynami.

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba jest narządem odpowiedzialnym za metabolizm tłuszczów i toksyn, dlatego należy unikać czynników, które mogą dodatkowo ją obciążyć.

Są to:

  •  zanieczyszczone powietrze lub woda
  • słodkie napoje i alkohol
  •  tłuste i mocno przetworzone jedzenie
  • brak snu i odpoczynku