Czym są czyraki skóry – zasady leczenia

03-04-2014 | Posted by Paulina

Czyrakiem nazywamy ropne zapalenie mieszka włosowego oraz jego otoczenia.

Ma postać guzka z centralną martwicą. Czyraki tworzą się często w miejscach, które są narażone na tarcie, a także tam gdzie skóra obficie wydziela pot np. plecy, kark, grzbiet dłoni, pachwiny, pośladki, doły pachowe.

Jeśli zauważymy w obrębie skóry:

• Najpierw zmianę skórną o charakterze guzka z zaczerwienieniem wokół tej zmiany

• Po kilku dniach na szczycie guzka wytworzy się krosta o żółtym, ropnym szczycie

• Następnie krosta pęknie (odzieli się martwiczy czop i pojawi się ropna wydzielina)

• Pojawi się ubytek tkanek w miejscu krosty

• Będziemy odczuwać ból i świąd w obrębie tej zmiany to najprawdopodobniej, bolesną zmianą skórną był czyrak. 

 

Czyrak jest następstwem zakażenia gronkowcowego. U niektórych osób może nawracać. Szczególnienarażeni na nawroty choroby są chorzy na cukrzycę, osoby otyłe, pracujące lub żyjące w złych warunkachhigienicznych. Najbardziej niebezpieczne są czyraki umiejscowione w obrębie głowy, ponieważ zakażenie ztego miejsca może się łatwo szerzyć. Wielkość czyraków może dochodzić nawet do kilku centymetrów.

 Leczenie

Leczenie pojedynczego czyraka polega na stosowaniu ciepłych okładów np. z roztworu środka odkażającego (rywanol), w celu szybszego wykształcenia i samoistnego opróżnienia się zmiany. Czasami zaleca się aplikację maści ichtiolowej. Po oddzieleniu się martwiczego czopa, stosuje się do odkażenia skóry wokół zmiany, spirytus salicylowy, natomiast na samą zmianę, opatrunki z maści antybiotykowej. W przypadku czyraków gromadnych zaleca się stosowanie antybiotyku ogólnie. Niekiedy konieczne może być leczenie chirurgiczne, polegające na nacięciu zmiany. Musi jednak zrobić to lekarz.

Nie poleca się samodzielnego nacinania czyraka.

Czyrak powinien być zawsze leczony, gdyż jego pojawienie się (w szczególności czyrak gromadny,) może doprowadzić do powstania powikłań np. zapalenia wsierdzia lub szpiku kostnego.

 

Polecamy:

Witaminy i Minerały

Poprawiają system odpornościowy

Zamów teraz >>

News Tags