Czym jest katar i jak sobie z nim radzić?

24-02-2014 | Posted by Natalia

Jesień to czas, kiedy niezwykle łatwo jest się przeziębić. Słońce świeci coraz mocniej, więc z ulgą zdejmujemy ciepłe kurtki i czapki. Temperatura za oknem szybko jednak się zmienia, a promienie słoneczne nie zawsze oznaczają upragnione ciepło. Jednym z najczęstszych objawów zachodzących zmian i towarzyszącego im osłabienia organizmu jest katar.

Jest to nadmierny wyciek wydzieliny z nosa towarzyszący zapaleniu jego błony śluzowej. Może mieć charakter wodnisty, śluzowy, ropny, a nawet krwisty. Katarowi mogą towarzyszyć kichanie, łzawienie oczu, zaburzenia węchu i smaku, nieprzyjemny zapach z ust, pieczenie lub ból nosa.

Przyczyny powstawania kataru

Dolegliwość ta jest najczęściej objawem ostrego zapalenia błony śluzowej nosa wywołanego przez wirusy, bakterie czy alergeny. Katar mogą wyzwalać również czynniki ogólnoustrojowe, które doprowadzają do powstania obrzęku błony śluzowej nosa, np. leki obniżające ciśnienie krwi.

Katar może być objawem banalnej infekcji błony śluzowej nosa i ustąpić bez leczenia farmakologicznego lub wyłącznie po zastosowaniu leków miejscowych (krople do nosa zmniejszające obrzęk błony śluzowej). Należy jednak pamiętać, że błona śluzowa nosa stanowi pewnego rodzaju ciągłość z błoną śluzową zatok przynosowych. Zatoki szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe łączą się z jamą nosową poprzez naturalne ujścia, których drożność jest niezbędna do oczyszczania zatok i utrzymania ich powietrzności. Jeśli ujścia są niedrożne z powodu obrzęku błony śluzowej nosa, stają się przyczyną przechodzenia zakażenia z jamy nosowej do zatok.

Katar nieleczony może doprowadzić do powstania powikłań, takich jak:

  • zapalenia ucha środkowego (zwłaszcza gdy wydzielina zapalna spływa po tylnej ścianie gardła)
  • zapalenia zatok przynosowych nosa
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych (spływanie wydzieliny z nosa – po tylnej ścianie gardła do tchawicy i oskrzeli)

Jak poradzić sobie z katarem?

 Leczenie kataru ma na celu udrożnienie nosa i zmniejszenie ilości wydzieliny zapalnej. Znaczną ulgę przyniosą domowe metody:

  • Płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej – udrażnia nos i usuwa lepką wydzielinę.
  • Nawilżanie błony śluzowej nosa (zakraplanie soli fizjologicznej), nawilżanie powietrza.
  • Wykonanie inhalacji z użyciem wody (można dodać niewielką ilość ziół: majeranku, mięty, rumianku lub szałwii).
  • Wzbogacenie diety w produkty bogate w witaminę C lub suplementacja tej witaminy (tabletki powinny zawierać co najmniej 100 mg witaminy C).
  • Wypijanie ciepłych (nie gorących) napojów słodzonych miodem, z dodatkiem świeżego korzenia imbiru.
  • Stosowanie kropli o charakterze obkurczającym –  udrażnia nos.
News Tags