Czy zatrzymanie moczu jest groźne?
Zatrzymanie moczu jest objawem, którego nie należy lekceważyć. Dlatego jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, celem ustalenia odpowiedniego postępowania diagnostycznego.
Zatrzymanie moczu możemy podzielić na:
- Dyzurię
jest to bolesne, utrudnione oddawanie moczu w małych ilościach, a nawet kroplami; często towarzyszy temu uczucie pieczenia i parcia na mocz
- Oligurię (skąpomocz)
wydalanie moczu o objętości <500 ml na dobę
- Anurię (bezmocz)
wydalanie moczu o objętości <100 ml na dobę
Przyczyny zatrzymania moczu:
- zapalenia cewki moczowej
- zapalenia pęcherza moczowego
- łagodny przerost gruczołu krokowego
- ostre uszkodzenie nerek
- niewydolność nerek
Najczęstszą przyczyną zatrzymania moczu u starszych mężczyzn jest łagodny przerost gruczołu krokowego. Etiologia tego schorzenia nie jest poznana. Wiadomo jednak, że jest związania z zaburzeniami hormonalnymi i zaburzeniem utkania zrębu gruczołowego. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemami związanymi z uczuciem przeszkody i trudnością w oddawaniu moczu:
- przerywane oddawanie moczu,
- zmniejszenie siły i wielkości strumienia moczu,
- częste parcie na mocz)
Rozpoznanie stawia się na podstawie dobrze zebranego wywiadu, badania klinicznego, określenia przepływu cewkowego, badań laboratoryjnych. Bardzo ważne jest oznaczenie antygenu sterczowego PSA.
Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego polega na przyjmowaniu leków alfa-adrenolitycznych i blokujących 5- alfa reduktazę (leczenie prowadzi lekarz).
Ważna informacja
Podwyższony poziom antygenu sterczowego PSA może występować zarówno w łagodnym przeroście gruczołu krokowego, zapaleniu gruczołu jak i raku prostaty.