Czy w okresie menopauzy skóra starzeje się szybciej?
Podczas menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Dotyczą one sylwetki, układu sercowo – naczyniowego, kości, zębów, mięśni, narządów rodnych, układu nerwowego, a także skóry. Jej budowa, funkcjonowanie, zdolność do regeneracji, a co za tym idzie wygląd, są zależne od wielu czynników zarówno zewnętrznych (środowisko, promieniowanie UV, tryb życia) jak i wewnętrznych (predyspozycje genetyczne, hormony, dieta).
Jakie hormony mają wpływ na kondycję skóry?
W skórze znajdują się receptory dla hormonów płciowych – estrogenów. Stan skóry zależny jest więc od aktualnego poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Doskonale wiemy, że skóra wygląda inaczej podczas cyklu miesiączkowego, ciąży czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Estrogeny pobudzają bowiem regenerację warstwy rogowej naskórka.
Spadek poziomu estrogenów w okresie przekwitania w widoczny sposób odbija się na wyglądzie skóry i jej przydatków (włosów i paznokci). W wyniku zmniejszenia ilości kolagenu i glikozaminoglikanów staje się ona cienka, sucha i mniej elastyczna. Zaczynają pojawiać się zmarszczki. Spowolnienie procesów regeneracji oraz gorsze ukrwienie prowadzą natomiast do trudności w gojeniu się skóry i większej tendencji do powstawania pęknięć, zwłaszcza spowodowanych zimnem. Zmniejszeniu ulega również zawartość wody w skórze. Tkanka podskórna ulega ścieńczeniu, co szczególnie jest widoczne w okolicy oczodołów, kości policzkowych i kącików ust.
Okres przekwitania nie pozostaje bez wpływu na włosy, które zaczynają wypadać w większej ilości i stają się cieńsze. Mogą również zmieniać barwę. Paznokcie natomiast łatwiej się łamią i matowieją.
Menopauza a przebarwienia skóry
Zaburzenia syntezy barwnika skóry – melaniny mogą prowadzić do hiperpigmentacji - ciemnych przebarwień, a także jasnych, białych odbarwień (hipopigmentacja).
Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?
Nie da się uniknąć procesów starzenia skóry. Można je jednak spowolnić, aby jak najdłużej zachowała młody wygląd i była naszą ozdobą. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) poprzez dostarczanie estrogenów może wpłynąć korzystnie na stan skóry. Istnieje niestety wiele
przeciwwskazań do jej stosowania i dlatego nie może być ona zalecana każdej kobiecie. Dla kobiet, które nie mogą stosować hormonalnej terapii, alternatywą są suplementy diety łagodzące objawy menopauzy, zawierające fitoestrogeny, np. wyciąg z pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa).
Dietę należy wzbogacić o składniki bogate w witaminy A, C, E oraz cynk i selen. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji warto kierować się zaleceniami producenta, dotyczącymi grupy wiekowej. Kosmetyki dla kobiet dojrzałych powinny zawierać substancje o silnych właściwościach
regenerujących, np. retinol, dużą ilość substancji nawilżających: kwas hialuronowy, glicerynę,
mocznik oraz antyoksydanty (np. witaminę C), hydroksykwasy i substancje rozjaśniające skórę.
Polecamy:
Poprawia elastyczność skóry
Spektakularne efekty w reducji zmarszczek!
Gładka, elastyczna i zdrowa cera