Czy w okresie menopauzy skóra starzeje się szybciej?

07-04-2014 | Posted by Paulina

Podczas menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Dotyczą one sylwetki, układu sercowo – naczyniowego, kości, zębów, mięśni, narządów rodnych, układu nerwowego, a także skóry. Jej budowa, funkcjonowanie, zdolność do regeneracji, a co za tym idzie wygląd, są zależne od wielu czynników zarówno zewnętrznych (środowisko, promieniowanie UV, tryb życia) jak i wewnętrznych (predyspozycje genetyczne, hormony, dieta).

Jakie hormony mają wpływ na kondycję skóry?

W skórze znajdują się receptory dla hormonów płciowych – estrogenów. Stan skóry zależny jest więc od aktualnego poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Doskonale wiemy, że skóra wygląda inaczej podczas cyklu miesiączkowego, ciąży czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Estrogeny pobudzają bowiem regenerację warstwy rogowej naskórka.

Spadek poziomu estrogenów w okresie przekwitania w widoczny sposób odbija się na wyglądzie skóry i jej przydatków (włosów i paznokci). W wyniku zmniejszenia ilości kolagenu i glikozaminoglikanów staje się ona cienka, sucha i mniej elastyczna. Zaczynają pojawiać się zmarszczki. Spowolnienie procesów regeneracji oraz gorsze ukrwienie prowadzą natomiast do trudności w gojeniu się skóry i większej tendencji do powstawania pęknięć, zwłaszcza spowodowanych zimnem. Zmniejszeniu ulega również zawartość wody w skórze. Tkanka podskórna ulega ścieńczeniu, co szczególnie jest widoczne w okolicy oczodołów, kości policzkowych i kącików ust.

Okres przekwitania nie pozostaje bez wpływu na włosy, które zaczynają wypadać w większej ilości i stają się cieńsze. Mogą również zmieniać barwę. Paznokcie natomiast łatwiej się łamią i matowieją.

Menopauza a przebarwienia skóry

Zaburzenia syntezy barwnika skóry – melaniny mogą prowadzić do hiperpigmentacji - ciemnych przebarwień, a także jasnych, białych odbarwień (hipopigmentacja).

Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?

Nie da się uniknąć procesów starzenia skóry. Można je jednak spowolnić, aby jak najdłużej zachowała młody wygląd i była naszą ozdobą. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) poprzez dostarczanie estrogenów może wpłynąć korzystnie na stan skóry. Istnieje niestety wiele
przeciwwskazań do jej stosowania i dlatego nie może być ona zalecana każdej kobiecie. Dla kobiet, które nie mogą stosować hormonalnej terapii, alternatywą są suplementy diety łagodzące objawy menopauzy, zawierające fitoestrogeny, np. wyciąg z pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa).
Dietę należy wzbogacić o składniki bogate w witaminy A, C, E oraz cynk i selen. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji warto kierować się zaleceniami producenta, dotyczącymi grupy wiekowej. Kosmetyki dla kobiet dojrzałych powinny zawierać substancje o silnych właściwościach
regenerujących, np. retinol, dużą ilość substancji nawilżających: kwas hialuronowy, glicerynę,
mocznik oraz antyoksydanty (np. witaminę C), hydroksykwasy i substancje rozjaśniające skórę.


Polecamy:

Nutrishine

Poprawia elastyczność skóry

Zamów teraz >>

 


UNDO Skincare

Spektakularne efekty w reducji zmarszczek!

Zamów teraz >>

 


SkinLift Collagen 2+1

Gładka, elastyczna i zdrowa cera

Zamów teraz >> 

News Tags