Czy opakowania wpływają na jakość żywności?

19-03-2014 | Posted by Paulina

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, że nie wszystkie produkty, które możesz kupić w sklepach są zdrowe? I nie chodzi tu o towary same w sobie, lecz o opakowania, w jakich się znajdują. Kilkanaście lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że czasami większy wpływ na nasze zdrowie ma, nie to co jemy, lecz to, w jakich opakowaniach są przechowywane produkty. Musimy pamiętać o tym, że na jakość artykułów spożywczych wpływa ich sposób pakowania (plastik, szkło, folia, metalowa puszka).

 

Plastikowe butelki – co z nimi nie tak?

Czy to prawda, że plastikowe butelki z napojami są niezdrowe? Przecież piją z nich wszyscy: młodzi, starsi, a przede wszystkim dzieci! To, jak powszechnie stosowane są plastikowe opakowania, niestety nie świadczy o ich nieszkodliwości. Głównym czynnikiem chorobotwórczym, obecnym  w plastikowych butelkach, jest cząsteczka bisfenolu A, zwana w skrócie BPA, znajdująca się w artykułach wykonanych z twardego plastiku (w miskach, talerzach, kubkach oraz w butelkach dla dzieci). Warto dodać, że cząsteczka BPA wydziela się również podczas podgrzewania wyrobów plastikowych w mikrofali bądź podczas mycia w zmywarce.

Komisja Europejska zakazała produkcji i importu butelek dla dzieci do lat 3, które zawierają BPA.

Żywność w puszkach

Puszki również zawierają bisfenol A. Puszkowane jedzenie można kupić wszędzie i jest niezwykle kuszące. Gdy nie mamy czasu na gotowanie, bardzo szybko sięgamy po aromatyczne jedzenie, które jest gotowe w kilka minut do spożycia.

Jak na organizm człowieka wpływa  BPA?

  1. oddziałuje na układ hormonalny – wpływ na czynność hormonalną tkanki tłuszczowej,
  2. sprzyja rozwojowi cukrzycy t.2 i chorób serca,
  3. przyspiesza rozwój wczesnych zmian nowotworowych,
  4. blokuje działanie androgenów - hormonów męskich, przez co zachowuje się w organizmie jak estrogen - hormon żeński, co może sprzyjać zaburzeniom seksualnym i płodności mężczyzn
  5. wpływa negatywnie na układ odpornościowy organizmu

Aluminium (metal), które jest wykorzystywane do produkcji opakowań, również wzbudza wiele kontrowersji. Metal ten zawarty jest w folii spożywczej, w wieczkach od jogurtów, puszkach z napojami, puszkach z owocami. Zarówno kontakt z rzeczami zawierającymi aluminium jak i wdychanie aluminium z powietrza powoduje, że większość obywateli Unii Europejskiej ma przekroczone w organizmie dopuszczalne stężenie tego metalu. Udowodniono, że może się to przyczyniać do uszkodzenia mózgu i większej skłonności do zachorowania na chorobę Alzheimera. Zwiększeniu ulega też skłonność do rozwoju chorób kości.

Powinniśmy bardziej zwracać uwagę na opakowania i pamiętać, że niestety szkodliwe substancje chemiczne przenikają do jedzenia. Warto wybierać takie, które są ekologiczne. Należy też ograniczać stosowanie plastikowych pojemników w domu oraz unikać puszkowanego jedzenia. Przede wszystkim powinno się czytać wszystkie etykiety znajdujące się na produktach. Tylko to zapewni nam świadomość prozdrowotną i uchroni przed licznymi chorobami, które mogą nieść z sobą szkodliwe opakowania.

 

News Tags