Czy można przytyć przez tabletki antykoncepcyjne?

21-01-2014 | Posted by Natalia

Tabletki antykoncepcyjne obecne na rynku od lat 50 XX wieku są w dzisiejszych czasach najbardziej popularną metodą antykoncepcji. Powody tego faktu są oczywiste. Przy prawidłowym stosowaniu wskaźnik Pearla wynosi 0,1, co oznacza, że 1 kobieta na 1000 zajdzie w ciążę, stosując tę metodę antykoncepcji. Jakie są jej skutki uboczne?

Jak każda substancja, tak i tabletki antykoncepcyjne wykazują pewne działanie niepożądane. Można do niego zaliczyć m.in. przyrost masy ciała, który wiele kobiet odstrasza i zniechęca do rozpoczęcia stosowania tego typu antykoncepcji. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy u każdego występuje przyrost masy ciała?

W przypadku niektórych kobiet tabletki antykoncepcyjne mogą powodować nabycie dodatkowych kilogramów, ale powody tego zjawiska mogą być różne.

Hormony zawarte w tabletkach powodują zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. Wywierają też hamujący wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej – ciężej jest nam się jej pozbyć. Dochodzi również do wzrostu apetytu.

Jeśli nie ćwiczysz, jesz nieregularnie oraz spożywasz głównie kaloryczne posiłki, możesz mieć pewność, że pojawią się dodatkowe kilogramy, ale to nie tabletki będą temu winne.

Co robić, gdy waga wzrosła przez tabletki?

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, która zdrowo się odżywia, to nie zauważysz dodatkowego kilograma w wyniku stosowania antykoncepcji. Jeżeli zaś wiesz, że masz skłonność do tycia, to decydując się na tego typu metodę antykoncepcji:

  • zmień styl życia
  • ćwicz regularnie min. 3 razy w tygodniu
  • stosuj prawidłową dietę

Wystarczy zdrowy rozsądek i umiar w jedzeniu. Staraj się ograniczyć produkty z dużą ilością soli, np. chipsy, słone posiłki, zupki w proszku. Zmniejsz również spożycie tłustych potraw, wybieraj chude mięso oraz ryby, pij 2 litry wody dziennie (ale o niskiej zawartości sodu!). Zwiększ też ilość błonnika w swojej diecie. Znajdziesz go w kaszach, ciemnym pieczywie, otrębach, jabłkach. Staraj się jeść dużo warzyw i owoców.

Jeśli jednak jesteś niezadowolona z działania tabletek antykoncepcyjnych, czujesz się ociężała, opuchnięta, a dodatkowe kilogramy mimo Twoich starań nie znikają, najłatwiej będzie porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem i poprosić o zmianę antykoncepcji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek i nie każde wywołują takie skutki uboczne. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i wspólnie wybierzecie odpowiednią metodę antykoncepcji.

News Tags